Penězovody jsou pěkně promazané, vykládal v ČT muž, který zastavuje tunely. A poradil, co dělat

29.11.2013 21:27

Aby se výrazně zmenšila korupce a ubylo vytunelovaných státních zakázek, musí se začít angažovat sami občané – musí vystoupit ze své „ulity“ domova a zapojit se do veřejného prostoru. To je hlavní řešení podle Jana Kvapila, předsedy hnutí Stop tunelům.

Penězovody jsou pěkně promazané, vykládal v ČT muž, který zastavuje tunely. A poradil, co dělat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Ke snížení korupce existuje několik cest. Podle Jana Kvapila je ale nejdůležitější se zapojit. „Tady pomůže jedině větší angažovanost občanů. Když se o to začneme skutečně zajímat a tlačit na politiky, aby se tyto věci neděly,“ vysvětloval v Hyde parku na ČT.

„Určitou věc mohou sehrát příští komunální volby, určitě i prostřednictvím médií,“ vypočítával vysokoškolský pedagog. Hlavní řešení je ale jasné. „Vylézt ze své schránky bytu na ulici, do veřejného prostoru – to je podle mě jediná cesta, jak se dobrat lepšího výsledku,“ míní Kvapil.

Další možnost je zveřejňování smluv ke státním zakázkám, i to by podle šéfa hnutí Stop tunelům vedlo kupředu. Otázka ale je, jak by pomohlo prokazování majetku.

Například hnutí Úsvit přímé demokracie prosazuje, aby lidé s majetkem nad 20 milionů korun prokazovali jeho nabytí, i zpětně. Pokud by se jim to nepodařilo, byl by jim majetek zabaven. Podle Kvapila je ale takový zákon neuskutečnitelný. „Vnímal bych to jako populistický, těžko proveditelný krok,“ míní.

Kdyby totiž na takové dokazování došlo, zřejmě by se politici a úředníci naučili jiným způsobem přelít majetek – a nic by se jim nedokázalo. „Myslím, že celkový výnos z takové akce by byl překvapivě nízký,“ dodal aktivista.

V pořadu také hovořil o Ústeckém kraji, kde se podle něj objevuje korupce výrazněji než v jiných částech republiky. Například se zde často staví stavby za přemrštěné částky, které jsou navíc kontraproduktivní, ne-li nesmyslné. Stavební firmy jsou zde totiž navázány na politiky, hlavně ODS a TOP 09. „V Ústí nad Labem je to pěkně zavedené a zaběhnuté a ten penězovod je do dnešní doby pěkně promazaný,“ litoval v pořadu Kvapil.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pan

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…