Peníze najdeme, vědecká centra nesmí padnout, prohlásil Fiala

05.07.2012 8:19

Velká výzkumná vědecká centra bez peněz skončí, což si podle ministra školství Petra Fialy nemůže dovolit. Slíbil proto, že se na ně peníze v rozpočtu resortu najdou. Informuje o tom server Aktuálně.cz. V rozhovoru také popsal, co se již na ministerstvu podařilo zlepšit.

Peníze najdeme, vědecká centra nesmí padnout, prohlásil Fiala
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Petr Fiala, exministr školství
reklama

"Problematice evropských fondů se intenzivně věnuji. Jsem přesvědčen, že již byly nastaveny procesy, abychom situaci zlepšili. Udělali jsme některé zcela jasné a konkrétní kroky, např. zastavení přípravy individuálních projektů národních, které kritizovala Evropská komise, posílili jsme kontrolní mechanismy, zrychlujeme rozhodovací procesy a snažíme se jí ukázat, že dnes je situace odlišná," říká Fiala.

Důležitá je podle Fialy personální stabilita - změny nevylučuje, žádné ale v blízké době v plánu nemá. Nová výzkumná centra vznikla v souvislosti s některými operačními programy a nyní se zdá, že si nebudeme moci dovolit jejich udržení. "Kdysi jsme přijali závazek, že připravíme program udržitelnosti a z rozpočtu uvolníme prostředky až do výše 2,5 miliardy korun ročně právě na udržitelnost velkých výzkumných center. Pokud se nám je podaří realizovat, změníme mapu výzkumu v České republice. Také si vytvoříme taková centra, která budou, doufejme, konkurenceschopná i v Evropě a přitáhnou k nám české i zahraniční odborníky," uvedl ministr.

Peníze pro tato centra ale budou v budoucnu podle Fialy zajištěna hlavně úspěchy těchto center, nikoli státem. "Bylo by příliš drahé je vybudovat a pak nechat padnout. Na druhou stranu se nemůžeme dopustit té chyby, že je budeme platit, aniž by měla výsledky. Musíme pomáhat centrům, která budou nastavená indikátory plnit," vysvětlil ministr.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: joh
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nesmíte říkat „blázen“, ale „člověk s duševním onemocněním“, káže zástupkyně ombudsmana Šimůnková. A má i další nápady, ze kterých si někteří smíchy poprskali monitor

8:13 Nesmíte říkat „blázen“, ale „člověk s duševním onemocněním“, káže zástupkyně ombudsmana Šimůnková. A má i další nápady, ze kterých si někteří smíchy poprskali monitor

Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková se domnívá, že by některé výrazy mohly pro svoji nevhodnost z…