Peníze za vším: Romové, ubytovny, německá fabrika. A touha po sexu! Nakažené pohraničí? Přesné informace

20.05.2020 10:31

Situace v česko-bavorském a česko-saském pohraničí se vzhledem k počtu hlášených nových případů koronaviru nijak nelepší. Domažlicko stále vede pomyslnou příčku nákazy – je tu celkem zhruba 350 případů, z nichž se uzdravilo přes 270 lidí. Nedobrá je rovněž situace na Chebsku, a to nejen v Aši, okresním městě, ale také v Mariánských Lázních. Zde můžeme vidět souvislost s vývojem nákazy v sousedním Bavorsku, které je ze všech spolkových zemí nejvíce nakažené a zaznamenává další růst i v době, kdy v ostatních státech nemoc stagnuje či ustupuje.

Peníze za vším: Romové, ubytovny, německá fabrika. A touha po sexu! Nakažené pohraničí? Přesné informace
Foto: Hana Brožková
Popisek: Odběry na COVID 19 pokračují. Byli jsme se podívat i přímo v odběrovém stanu na Náměstí míru v Praze
reklama

Tvrzení, že za vše mohou pendleři, zdá se, neobstojí. Problémem je četnost řady vyloučených lokalit, kde je velký počet lidí bez práce a s minimem prostředků, Romů a dalších lidí, žijících na okraji společnosti. A do třetice, vzhledem k aktuálnímu vývoji v celé republice, je třeba se rovněž soustředit na nelegální ubytovny, respektive zahraniční námezdní pracovníky, kteří pracují v četných montovnách a továrnách především německého kapitálu.

Anketa

Kdo víc přispěl ke zvládnutí koronakrize?

hlasovalo: 17715 lidí

Kašlající dělníci?

Bylo by jistě zajímavé, kdyby se „odtajnil“ stav třeba v Holýšově, kde je stále rostoucí německá továrna na autobusy. Příslušenství pro automobilky ale vyrábějí další menší výrobci a je zde zaznamenáván výrazný pohyb lidí z Balkánu – především Rumunska nebo Moldávie, kteří nebydlí jen v místě svého zaměstnání. Mohou tak – a pravděpodobně se také tak děje – roznášet onemocnění na oficiální i nelegální ubytovny, kterých je v dotčených regionech jako máku.

Při troše nadsázky můžeme doporučit těm, kteří mají zájem o andrenalin, návštěvu Stoda, Plané u Mariánských Lázní, Boru u Tachova a dalších míst, a to nejlépe večer, neřku-li před termínem výplaty či v průběhu několika dní po ní. V šeru večera ven nechodí nikdo z domácích.

Takzvané nelegální ubytovny, o kterých se samozřejmě ví, ale nikdo adekvátně nezasahuje, jsou živnou půdou pro koronavirus, ale i další nemoci, TBC nevyjímaje. Co také chcete za hygienu v domku, který byl postaven pro rodinu a aktuálně se tam na jednom lůžku, kterých je třeba v pokoji osm či deset, střídají lidé podle toho, jakou mají směnu. Takže nikoliv osm nebo deset, ale rovnou 16 až 20, a to prosím v jednom pokoji. Takže čtyřicet lidí ve větším rodinném domku není problém.

Anketa

Líbí se vám zatím kanál CNN Prima News?

3%
91%
hlasovalo: 17186 lidí

Kdo je více natěšen

Bavoráci se údajně těší na otevření hranic, a Češi také, protože chtějí nakupovat levnější a kvalitnější zboží (a to nejen potraviny). Na druhé straně, obyvatelé Svobodného státu Bavorsko a zvláště starší lidé, nijak zvláště netouží po rychlém otevření hranic, protože se obávají růstu případů koronaviru. Hranice bez policistů si hlavně přejí teenageři a pašeráci nekolkovaných cigaret a především pak měkkých drog – právě za poslední měsíce si němečtí policisté libovali v mimořádném poklesu záchytů převozu drog do Německa. Jen málokdo se rmutní pro nevzhledné trpaslíky na tržištích nedaleko hranic, a to nejen v Železné Rudě, ale prakticky v celém pohraničí, a že by německo-český obchod zamrzl i z důvodů nekupování odpudivých skleněných koulí nebo monstrózních krmítek na vesměs vietnamskou komunitou ovládaných tržištích, nikoho zvláště neirituje.

Jistě jsou dojatí sexuální turisté, že nemohou dovádět s lehkými děvami z východní Evropy, „šlapajícími“ ulice třeba v Chebu, a řada rodin, které posílají své členy „do práce“, živoří a vyjdou jen tak tak „z ruky do huby“.

Nekolkované cigarety se moc dobře prodávaly migrantům, kteří zakotvili v Německu a kteří si ještě před koronakrizí chodili za „tvrdá“ eura nakoupit celá balení.

Nyní se čeká, jak situace dopadne. Okresy Cham, Tirschenreuth, Weiden a další příhraniční jsou nejvíce „promořené“ koronavirem v celém Bavorsku. A jestliže je Bavorsko na špičce v nákaze v SRN, pak tyto okresy jsou tedy nejzamořenější v celém státě. Světlo na konci tunelu se ukazuje, ale je ještě za zatáčkou…

Dvojka a trojka neboli Stříbro a bronz…

Klatovy jsou druhým okresem, který patří k nejvíce zasaženým v Plzeňském kraji, i když hlásí „jen“ devadesátku případů. Krajské město ale „dotahuje“, je v celkovém počtu hlášení na třetí příčce, i když je zde naštěstí jen dvacítka aktuálně nemocných. To se ale může změnit, právě díky velké fluktuaci zahraničních dělníků, sociálně vyloučených osob a zjemnění zákazů –  třeba vozy dopravních podniků jsou již opět ve špičkách zaplněny a lidé se tísní, nemají rozestup ani decimetr. Nedávno hrozilo uzavření jednoho citlivého oddělení Fakultní nemocnice v Plzni, protože sem byl přivezen jeden zraněný zahraniční dělník, jenž byl poté pozitivně testován na koronavirus.

Půjde to nahoru!

„Víte sám, že za vším jsou peníze, a proto uvolňování postupně přijde, doufejme, že případný nárůst nebude masivní,“ uvedl na naši otázku člen vedení stodské nemocnice MUDr. Alan Sutner. „Spíše je otázka, jak případně přijde druhá vlna na podzim, ale to si netroufám predikovat.“

Kauza „nakaženého roznašeče“ hejtmana Josefa Bernarda (ČSSD) také utichla, stav nemocných radních ani senátora Karpíška (ODS) se dramaticky nevyvinul, takže se spíše čeká, co s čísly udělají poměrně rychlé a razantní kroky k uvolňování. Tj. školy, hromadné akce, restaurace a večerní podniky. Zdá se, že na Plzeňsku panuje bujarý optimismus, i když pomyslný drak číhá za humny, a to nejen v Domažlicích nebo v sousedním bavorském Furth im Waldu…


Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Václav Fiala

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Nenávidím vás!“ Třesk v ODS: Pavel Novotný vypustil strašlivé věci

19:52 „Nenávidím vás!“ Třesk v ODS: Pavel Novotný vypustil strašlivé věci

Řeporyjský starosta Novotný řádil na Twitteru. V centrále ODS nebudou rádi, protože vyjevil nepěkné …