O přesné částce, o níž by se mohl od ledna důchod zvednout, bude vláda rozhodovat až na podzim. Přidat by chtěla podle původní valorizace aspoň o třetinu růstu reálných mezd a minimálně o růst cen, od loňska to je o třetinu růstu reálných mezd a třetinu růstu cen. Zvyšování penzí přibrzdila na tři roky Nečasova vláda kvůli úsporám a udržení schodku rozpočtu. Koalice se tak k předchozímu modelu vrací o rok dřív.
Resort práce navrhuje, že by vláda mohla důchodkyním a důchodcům přidat víc
Podle podkladů k zákonu to ale vypadá tak, že bude letos nejspíš inflace nízká a citelně neporostou ani reálné mzdy. Penze by se proto příliš nezvedly. Reálně by klesaly. Resort práce proto navrhuje zvýšit od ledna důchody o 1,8 procenta, tedy v průměru asi o 205 korun. Letos od ledna valorizace činila průměrně 45 korun, loni 137 korun.
Zamýšlené přidávání by vyšlo asi na 7,1 miliardy korun. Pokud by se penze upravily jen podle zákona o růst cen a třetinu růstu reálných mezd, stálo by to pět miliard, uvedlo Ministerstvo práce a sociálních věcí. Babiš v pondělí řekl, že navrhované průměrné zvýšení o 205 korun už zapracoval do návrhu rozpočtu na příští rok.
Resort práce navrhuje ale také to, že by vláda mohla důchodkyním a důchodcům přidat víc, než nařizují paragrafy. Marksová argumentuje mimo jiné tím, že v posledních dvou letech zvyšování penzí seniorům nestačilo pokrýt životní náklady. Uvedla, že půl milionu důchodců hrozí chudoba. S tímhle záměrem Babiš nesouhlasí. Ministerstvo financí už dříve uvedlo, že nynější model, který počítá se statistickými údaji, je transparentnější. Pevné schéma navíc podle resortu „eliminuje vliv volebního cyklu", tedy vyšší přidávání před volbami.
Návrh novely a slibované vyšší zvednutí penzí chválí i odbory
Záměr vrátit se o rok dřív k vyšší valorizaci dnes ocenila Rada seniorů ČR. Navrhované přidání je podle ní ale nedostatečné. „Vyzýváme vládu k plnému vykompenzování propadu reálné kupní síly starobních penzí za léta 2012, 2013 a 2014 ve valorizaci v příštím roce," uvedl předseda rady Zdeněk Pernes. Propad rada vyčíslila až na 404 korun.
Návrh novely a slibované vyšší zvednutí penzí chválí i odbory. „Za poslední dva roky došlo k propadu příjmu důchodců. Pouhá valorizace podle původních pravidel je podle nás málo. Podporujeme návrh, aby průměrné zvýšení důchodu činilo aspoň 200 korun měsíčně," řekl ČTK místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů Václav Pícl. Odborová centrála vítá i to, že by vláda mohla přidávat víc, než stanoví zákon.
Starobní, invalidní a pozůstalostní penze pobíralo na konci loňska v Česku kolem 2,86 milionu lidí. Starobních důchodců a důchodkyň bylo 1,73 milionu. Od České správy sociálního zabezpečení dostávali v průměru 10.970 korun měsíčně.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp