Penzijní systém hezky funguje v Norsku. Jenže my nemáme tu naftu, povzdechl si vládní poradce přes penze

7. 5. 2014 22:26

Sociolog profesor Martin Potůček byl ve středu jmenován do čela vládní komise pro reformu penzijního systému. Jeho úkolem by mělo být zrušení druhého pilíře, zavedeného ministrem Drábkem, a zreformování celého systému, aby naplňoval jak podmínku solidarity, tak zásluhovosti.

Penzijní systém hezky funguje v Norsku. Jenže my nemáme tu naftu, povzdechl si vládní poradce přes penze
Foto: Hans Štembera
Popisek: Martin Potůček
reklama

„Česká společnost dohodu, která by znamenala stabilizaci důchodového systému, potřebuje,“ zahájil své vystoupení ve večerních Událostech, komentářích ČT profesor Potůček.

Komise podle něj vznikla na základě koaliční smlouvy a programového prohlášení vlády, takže by měla mít přinejmenším podporu vlády. Fakt, že do komise zve i opozici, je podle něj ukázkou, že se současná vláda poučila z chyb vlád předchozích, které s opozicí nekomunikovaly.

Druhý pilíř systému by podle něj měl ukončit svou činnost ke konci roku 2015. „Druhý pilíř rozhodně nebyl dobrý nápad,“ uvedl k tomu Potůček. Sám jej prý často kritizoval a s jeho zrušením rozhodně nemá problém.

Komise podle něj chce nadále sledovat jak princip zásluhovosti, tak i princip solidarity. „Ten systém znevýhodňuje některé skupiny obyvatel. A ve chvíli, kdy některé skupiny pociťují nespravedlnost, tak se méně ztotožňují s celou společností,“ vysvětloval profesor, proč je třeba dbát solidárního aspektu systému.

Princip zásluhovosti by podle něj měl být oproti současné podobě prvního pilíře posílen. Je však třeba zachovat elementární jistotu pro každého důchodce.

K tomu jsou však třeba peníze a penzijní systém je v minusu již nyní. Potůček zmínil, že by systém měl být financován z jiných zdrojů. Je podle něj třeba zohlednit například výrazně slabší příspěvky živnostníků do sociálního systému. Současný model je podle něj neudržitelný.

Podle Potůčka byla v devadesátých letech neobyčejně odvážná myšlenka, že by se do penzijního systému odváděly příjmy z privatizace, která se ale nepodařila zrealizovat. „V Norsku to tak funguje. Jenže my k tomu bohužel nemáme tu naftu,“ povzdechl si na závěr sociolog.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kecy, prdy! Vzdělanci, jděte se vycpat, vymetla Babišovy odpůrce Klára Samková. Vytáhla hrozné věci

14:40 Kecy, prdy! Vzdělanci, jděte se vycpat, vymetla Babišovy odpůrce Klára Samková. Vytáhla hrozné věci

Klára Samková na Facebooku zkritizovala odpůrce Babiše a Prymuly. Prý tato kritika pochází z tábora …