Peroutka mohl mlčet, ale selhal. To podle Veleby vidí každý, kdo nechce jen pošpinit prezidenta

21.04.2015 22:04

Senátor Jan Veleba (SPO) se vyjádřil ke kauze Ferdinand Peroutka a Hrad. Ačkoli byl Peroutka velikánem české žurnalistiky, v jistém okamžiku selhal, když velebil Adolfa Hitlera v roce 1939. Přitom mohl mlčet. To je prý jasná věc, kterou vidí ti, kteří nechtějí prezidenta špinit po vzoru „pravdoláskařů“ a „lumpenkavárny“.

Peroutka mohl mlčet, ale selhal. To podle Veleby vidí každý, kdo nechce jen pošpinit prezidenta
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda SPO Jan Veleba
reklama

Předseda SPO a senátor Jan Veleba znovu důrazně hájí prezidenta Miloše Zemana před „pravdoláskaři“. Ti dnes očerňují hlavu státu, protože si nechtějí přiznat, že i tak významný novinář jako Ferdinand Peroutka mohl v jistém okamžiku svého života selhat. Veleba přidává i konkrétní příklad selhání.

„Dynamický život“ z 26. dubna 1939, ve kterém Peroutka jen pár dní po okupaci Československa referuje o tom, že „Německá říše oslavila 50. narozeniny svého vůdce způsobem, který odpovídá všem pronikavým úspěchům, jež tento muž za pouhých šest let své vlády svému národu přinesl...“, píše senátor.

To jako důkaz selhání stačí. Peroutka si přitom mohl vybrat, mohl také nepsat nic podobného a mlčet. Pravda, nakonec skončil v koncentračním táboře a se štěstím toto peklo na zemi přežil, ale to na jeho některých slovech nic nemění. Veleba má však také za to, že spor je třeba zasadit do dnešní doby.

Celý text najdete zde

„Celá hysterie kolem Zemanových výroků má však jiný podtext. Je to další možnost, jak prezidenta opět dehonestovat a vytvořit dokonce prostor pro absurdní žalobu na Českou republiku! Pomocí médií ho vykreslit téměř jako antisemitu, což mohutně podporuje celá skupina pravdoláskařů a pražské kavárny,“ píše Veleba s odkazem na žalobu Peroutkovy vnučky, která hodlá na prezidentovi vysoudit omluvu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Politickým neziskovkám už ani korunu! Padla výzva premiérovi. A je zde otevřený dopis

14:35 Politickým neziskovkám už ani korunu! Padla výzva premiérovi. A je zde otevřený dopis

Publicista Alexandr Vojta se obrátil na vládu Andreje Babiše (ANO) a navrhl jí, kde najít peníze na …