Pětatřicáté narozeniny Charty 77. Oslavme je tolerancí, vyzývá hejtman

05.02.2012 12:31

Senátor a hejtman Olomouckého kraje v jedné osobě Martin Tesařík (ČSSD) se vrací k výročí Charty 77. Tento v českých moderních dějinách klíčový dokument letos oslavil pětatřicetiny. Při příležitosti výročí uveřejnění Charty senátor vyzývá k větší tolerantnosti. České občany k uplatňování tolerantních principů zavazuje prý sama podstata Charty. Její autoři za ni podle senátora ručili vlastními životy a je proto na místě dbát jejich odkazu.

Pětatřicáté narozeniny Charty 77. Oslavme je tolerancí, vyzývá hejtman
Foto: senat.cz
Popisek: Senátor za ČSSD Martin Tesařík.

Senátor a hejtman Olomouckého kraje Martin Tesařík byl v době zrodu Charty 77 studentem a prohlašuje, že důležitost tohoto dokumentu si uvědomil až v pozdějších letech. Zpětně ji vnímá jako jeden z pilířů, na nichž mohli občané Česka vystavit svou svobodnou existenci.

Charta podepsaná krví

„Nikdy bychom však neměli zapomínat, že vedle práva žít v demokratické společnosti nám tzv. chartisté svým „podpisem krví“ uložili i jednu významnou povinnost. Tou je nakládat s právy a systémem, který nám Charta umožnila získat, s uvážením a respektovat oprávněné zájmy a potřeby lidí kolem nás. Jaký nejlepší dárek bychom tedy chartistům k pětatřicátým narozeninám zrození této „petice“ mohli nadělit? Jsem přesvědčen, že tím nej dárkem jim bude právě prosazování tolerance ve všech sférách společenského života, což bude bezesporu v dnešní době nelehký oříšek, ale snad se nám to společnými silami podaří, míní Tesařík.

Tento apel stojí za pozornost zvláště v době, kdy se česká společnost štěpí např. na Romy a „neromy“, či se často zdůrazňují sociální problémy. Oněch dělících linií je stále dost a dost, proto lze výzvu k toleranci považovat za stále aktuální.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hodit přes palubu! Šéflékař Kubek „pohřbil“ neočkované

9:52 Hodit přes palubu! Šéflékař Kubek „pohřbil“ neočkované

Podle průzkumu zpracovaného pro CNN Prima News už očkování v ČR narazilo na svůj strop. 69 % respond…