Petr Lachnit: CSOP je zde pro osoby s omezenou soběstačností

19.01.2014 13:55

ROZHOVOR S místostarostou MČ Praha 5, JUDr. Petrem Lachnitem, jsme hovořili o službách CSOP Praha 5. Tajemná zkratka znamená prostě Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci. Koho se to hlavně týká?

Petr Lachnit: CSOP je zde pro osoby s omezenou soběstačností
Foto: Redakce
Popisek: Petr Lachnit, zástupce starosty Městské části Praha 5

Pane místostarosto, stále početnější skupinou obyvatel Prahy a tedy i Prahy 5 jsou lidé ve vyšším věku, senioři, kteří často potřebují pomoc v nejrůznějších životních situacích. Jak pomáhá městská část Praha 5 právě těmto obyvatelům?

Každý z nás je nucen neustále se přizpůsobovat zrychlujícímu se tempu i změnám a kdo na tuto skutečnost hůře reaguje, jsou především senioři ve vyšším věku.

Představíme-li si průměrného osmdesátníka, můžeme se domnívat, že například svoji domácnost a často i péči o vlastní osobu zvládá s vypětím všech sil, v horším případě si, při zvládání svých každodenních záležitostí, přivodí zranění a ocitne se v nemocnici.

V případě, kdy jde o pozvolnou a částečnou ztrátu soběstačnosti, je možnost řešit nastalé okolnosti postupně. Pokud se však jedinec musí vyrovnat se ztrátou úplné soběstačnosti ze dne na den, vyvstane potřeba okamžitě jednat. Při řešení obou možností hraje důležitou roli fakt, zda jedinec má fungující rodinu, která na základě svých možností a dalších okolností může totiž takovou situaci významně ovlivnit. Ve chvíli, kdy je člověk sám, musí požádat o pomoc kohokoliv, mnohdy i osobu jemu naprosto neznámou. Právě pro tyto osoby jsou určeny služby, které zajišťuje Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci Praha 5.

Jaké služby Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci poskytuje a v jaké míře?

Poskytuje terénní pečovatelskou službu, domácí ošetřovatelskou péči, přechodné pobyty v domě sociálních služeb, pobyt v denním stacionáři, internet pro seniory. Mimo jiné Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci Praha 5 (CSOP Praha 5) spravuje provoz jeselského zařízení. CSOP Praha 5 je mezi ostatními podobnými zařízeními výjimečné především svojí provozní dobou. Terénní pečovatelská služba je poskytována od 7,30 do 19,30 denně včetně sobot, nedělí, svátků, tj. 365 dní v roce.

Dalším zařízením CSOP je i komunitní centrum Prádelna, kde senioři mohou trávit svůj volný čas, navázat přátelství a přímo si realizovat své aktivity.Kde se mohou potřební občané a jejich rodiny dozvědět o službách centra?

O poskytovaných službách se zájemci mohou dozvědět z registru poskytovatelů sociálních služeb magistrátu hlavního města Prahy, na stránkách úřadu městské části Praha 5 nebo z vlastních webových stránek Centra sociální a ošetřovatelské pomoci Praha 5 (www.csop5.cz), dále také na telefonu 257 318 995 a dotazy mohou posílat i na e-mail csop5@volny.cz. Nejlepší způsob získání informací o službě je pro občany, jejich rodiny i pro osoby pečující osobní návštěva centra, kde mohou zkonzultovat situaci a poradit se o možnosti péče. Další informace získávají občané Prahy 5 a jejich rodiny přímo při pořádání akcí pro seniory, například na akci Den zdraví aj., ale i prostřednictvím svých praktických lékařů.

Je na služby centra, o které je jistě zájem, vytvářen pořadník, nebo jsou potřebným občanům poskytovány služby okamžitě?

Na zavedení pečovatelské služby nebo domácí ošetřovatelské péče nejsou čekatelé. Služba se zavádí podle potřeby a přání klienta.

Budoucí klienty i jejich rodiny bude jistě zajímat, nakolik je taková péče vyjde, zda si budou moci tuto péči dovolit?

Ceny za jednotlivé úkony se řídí vyhláškou  č. 391/2011 Sbírky, kterou se mění vyhláška 505/2006 Sb., jež určuje 120 Kč za hodinu podle skutečně spotřebovaného času nezbytného k zajištění úkonů. To znamená, že pokud poskytování těchto úkonů netrvá celou hodinu, výše úhrady se krátí. Ceník jednotlivých úkonů je k nalezení na už zmíněných stránkách www.csop5.cz.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: ava

reklama


Další články z rubriky

Kdyby to pacienti věděli, tak by byli smutní... Šmucler naložil politikům i diskutérům z internetu. Už je prý přesně zná

17:25 Kdyby to pacienti věděli, tak by byli smutní... Šmucler naložil politikům i diskutérům z internetu. Už je prý přesně zná

Prezident České stomatologické komory Roman Šmucler, vysokoškolský pedagog a mimo jiné také speciali…