Petr Lachnit: Prádelna je unikátní prostor, doufám, že nalezne podporu i u nového zastupitelstva

15.11.2014 9:33

ROZHOVOR Komunitní centrum Prádelna na pražském Smíchově představuje moderní centrum volnočasových aktivit především pro seniory, které se stává inspirací pro podobná zařízení v sousedních městských částech, ale jehož know-how nachází využití i mimo hlavní město. Z toho musí mít jistě radost 1. místostarosta MČ Praha 5 JUDr. Petr Lachnit, který byl u samotného počátku vytváření tohoto kulturně společenského centra a činnost Komunitního centra Prádelna pravidelně sleduje a podporuje.

Petr Lachnit: Prádelna je unikátní prostor, doufám, že nalezne podporu i u nového zastupitelstva
Foto: Redakce
Popisek: Petr Lachnit, zástupce starosty Městské části Praha 5
reklama

Naplnilo Komunitní centrum Prádelna vaše původní představy?

Vytvoření fungujícího, v pravém slova smyslu komunitního centra, které se stane součástí služeb městské části zahrnující oblast sociální i kulturní a bude sloužit především seniorům, byla jedna z vizí připravovaného komunitního plánování. Prvotně to působilo jako celkem odvážná idea, která měla své pochybovače a dokonce i odpůrce, ale postupně se prokázala její správnost. Za dva roky se podařilo vybudovat multifunkční komunikační prostor s pestrou nabídkou komunitně kulturních aktivit nejen pro seniory, jehož součástí je také nekomerční galerie Prádelna prezentující zavedené i alternativní umělce a tvůrce rozličných žánrů a zaměření. Principy fungování přitom vycházejí z aktuálních trendů v práci s komunitou, v podpoře otevřené občanské společnosti a aktivního zapojování občanů do dění ve svém okolí. S poměrně malými náklady má tak městská část Praha 5 unikátní zařízení pracující progresivními formami komunitní práce a nyní již patřící mezi zavedené „značky“ prezentující dobré jméno městské části. Toto potvrzují rozličná ocenění, která Komunitní centrum Prádelna a především tamní Klub SENzačních SENiorů získal, jako např. 1. místo v kategorii klubů v loňském roce a letošní čestné uznání v soutěži Senior roku vyhlášené Nadací Charty 77 nebo zařazení do katalogu mezinárodního projektu PLAS coby Příklad dobré praxe, ale především velké množství spokojených seniorů, pro něž se stalo komunitní centrum nedílnou součástí života. Takže výše zmiňovaná původní vize se stále vyvíjí, ale již nyní mohu konstatovat, že se potvrdila její platnost a smysluplnost.

Co konkrétně nyní Komunitní centrum Prádelna nabízí?

Na úspěšný letní program „Léto s Komunitním centrem Prádelna“, jehož součástí byly mimo jiné velmi oblíbené jednodenní poznávací výlety pro seniory mimo Prahu, navázal „běžný“ program – pravidelné vzdělávací kurzy a semináře, hudební setkání, zkoušky tanečních souborů, sportovní a pohybové aktivity. Značný zájem nastal o jazykové kurzy – několik skupin seniorů navštěvuje lekce anglického jazyka včetně konverzace pro pokročilé, nově se vyučuje i španělština. Dvakrát týdně zde senioři hrají stolní tenis a za příznivého počasí pétanque, pravidelně se setkávají v rámci oblíbené iKavárny, kde najdou nejen pomoc s digitální technikou, ale také prostor pro posezení a přátelské popovídání. Zázemí v komunitním centru nalezl klub stolních her Pegas, trénují zde dva seniorské taneční soubory – Marietta a Beseda, každou středu probíhá gymnastika pro seniory a v pondělí cvičení s BuďFitSeniore. Kromě toho se senioři zúčastňují výtvarných dílen a workshopů, fotografických a vzdělávacích seminářů, besed, společenských večerů a koncertů. Na konec listopadu se mimo jiné chystá také tradiční a hojně navštěvovaný workshop výroby adventních věnců a v prosinci nebudou chybět hudební a taneční pásma s vánoční tematikou. Je toho opravdu hodně, až je někdy neuvěřitelné, jak může relativně malá budova komunitního centra vše kapacitně pojmout.

Na začátku jste zmiňoval, že původní idea se stále vyvíjí, můžete tento proces a jeho faktickou realizaci přiblížit?

Původní úkol byl vůbec najít aktivní seniory, k čemuž významně přispělo zapojení se do projektu SENzační SENioři, neboť právě tito senioři vytvořili jádro společenství a otevřeli cestu k dnešní podobě Komunitního centra Prádelna. K původním návštěvníkům kurzů práce s počítačem začali postupně přibývat další aktivní jedinci – začal se hrát pravidelně stolní tenis, své místo zde nalezli zmiňované seniorské taneční soubory, lidé navštívili vernisáž nebo koncert a začali se vracet, zapojovat se do dalších činností a s nimi přicházeli a přicházejí nové podněty a nápady. Postupně se kolem Komunitního centra Prádelna vytvořila skutečná komunita, jejímž stěžejním „funkčním“ principem je pojetí komunitního centra jako projektu, za jehož konkrétní realizací si stojí i sami účastníci a tudíž představuje skutečně přirozenou, moderní formu fungování. To přitahuje právě ony v dobrém slova smyslu aktivní jedince, kterým nestačí pasivní konzumace standardní nabídky podobných zařízení, neboť každý člověk je unikát a zároveň se může stát významným a obohacujícím příspěvkem v rámci společenství. Podstatou tak je, že každý představuje opravdového člena této komunity, pro kterou se stává zároveň přínosem – nabídne své znalosti a dovednosti, pomůže s přípravou a organizací akce, postará se o nové návštěvníky, nasbírá přírodniny na ozdobení adventních věnců, uvaří ostatním kávu, reprezentuje centrum na rozličných akcích… Nyní tedy třeba seniory učí jejich kolega, který jinak řídí taneční soubor, pracovat s počítačem, anglickou konverzaci vede senior bydlící v sousedství a celý život vyučující angličtinu na vysoké škole apod. To představuje dominantní směr práce s komunitou – zapojit seniory nejen do již připravených aktivit, ale inspirovat a motivovat je k vlastní činorodosti, kreativitě a především k využití svých zkušeností, což následně přispívá k pocitu sebehodnoty, životního smyslu a naplnění. To má zase ve výsledku obrovsky pozitivní dopad na kvalitu života seniorů.

Nesmíme také zapomínat na propojení seniorů s ostatními věkovými i společenskými skupinami a na proces rozšiřování spolupráce s dalšími subjekty a organizacemi. Posledním příkladem je zapojení studentů Střední školy řemeslné a umělecké z Prahy 5 do výtvarné dílny pro děti ze ZŠ Kořenského.

Co byste Komunitnímu centru Prádelna přál do budoucna?

Přál bych si samozřejmě, aby tento unikátní projekt nalezl podobnou podporu i u nového zastupitelstva, neboť jeho význam jako prototypu určitého druhu komunitní práce přesahuje hranice městské části. Věřím, že se ona původní vize bude nadále vyvíjet a rozšiřovat, a Komunitní centrum Prádelna si udrží své dobré jméno a bude nadále plnit onu důležitou roli pro místní komunitu a zároveň působit coby coworkingový prostor generující projekty nejen lokálního významu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: ava
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šmucler pochválil Prymulovu akci a má strach z italského scénáře. Tam zoufalí lidé bez peněz nemají co jíst

21:40 Šmucler pochválil Prymulovu akci a má strach z italského scénáře. Tam zoufalí lidé bez peněz nemají co jíst

Šéf České stomatologické komory a člen ústředního krizového štábu Roman Šmucler na svém Facebooku ok…