Petr Mach ukázal svůj zadek radosti a bratrství. A vše pokračuje

03.07.2014 4:46

Europoslanec Petr Mach se ani nestačil ohřát v Evropském parlamentu (EP) a už vzbudil rozruch. Na prvním zasedání EP se totiž hrála neoficiální evropská hymna, jenže Mach se při tom otočil zády k orchestru. Sice nebyl sám, kdo se takto zachoval, přesto jeho nová kolegyně Kateřina Konečná říká: „Já to od něj považuji za hloupé gesto.“ „Óda na radost je jen neoficiální hymna. Navíc se mi nelíbí, když se lidé chovají stádovitě,“ odmítá ale odsudky Mach.

Petr Mach ukázal svůj zadek radosti a bratrství. A vše pokračuje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Svobodných Petr Mach

Anketa

Hrozí v příštích 10 letech vypuknutí opravdu velké války v Evropě nebo západní Asii, která drsně zasáhne i nás?

hlasovalo: 23477 lidí

Nový europoslanec Petr Mach tedy umí na sebe upoutat! Sotva dosedl na svou židli v Evropském parlamentu, už se na jeho hlavu sypou negativní odsudky za to, jak se zachoval při prvním zasedání EP v úterý. Mach, který sice v europarlamentu patří mezi euroskeptiky, stejně jako dalších 23 Britů se svým předsedou strany nezávislosti UKIP Nigelem Faragem, se totiž na tomto zasedání otočil zády k orchestru ve chvíli, když hrál neoficiální evropskou hymnu Ódu na radost. Většina poslanců v tu chvíli totiž povstala, ovšem nikoliv už zmiňovaní europoslanci z UKIP, které v tomto gestu následoval právě Mach. Dokonce prý při Beethovenově skladbě si někteří z nich sedli na pultíky před svými křesly.

„Neuznáváme a nerespektujeme vlajku ani hymnu EU. Obě jsou symboly našeho nevolnictví v politické unii, kterou britský lid odmítá,“ vysvětlil později překvapeným novinářům tajemník UKIP v europarlamentu Paul Nuttall.

Europoslankyně za liberální demokraty Catherine Bearderová okamžitě na to ale reagovala prohlášením, že byla chováním europoslanců z UKIP zděšena. Podle ní jim chybí úcta.

Ovšem tvrdší slova nyní použila na konto zmiňovaných Britů a také i na konto Petra Macha komunistická europoslankyně Kateřina Konečná.

Konečná: Hloupost, možná i mediální vsuvka

„Já to od nich považuji za hloupé gesto,“ řekla ParlamentnímListům.cz Konečná. „Nejenom, že takové chování je hloupé, ale já jsem ho ani nepochopila, myslím si, že není hodno europoslanců. Považuji to dokonce za nějakou vsuvku, kdy možná chtěl asi na sebe někdo mediálně upozornit, a asi takto chtěl upozornit na sebe proto, že zatím nemůže upozornit na to, co tady chce vlastně dělat,“ zabodla do Macha Konečná ostrý šíp.

Ing. Kateřina Konečná

  • KSČM
  • Jsem poslankyně - díky Vám, pro Vás, s Vámi
  • europoslankyně

Pokrčila rameny pak hlavně nad tím, že někdo má čas vůbec vymýšlet takové skopičiny. „Já se přiznám, že mám tolik práce, přelítávám z jednoho místa na druhé a v úterý jsem se dokonce ani nestačila naobědvat,“ uvedla dále Konečná s tím, že zrovna slova této evropské hymny odráží postoj člověka.

„A teď nemyslím, jestli jsme proevropany nebo protievropani, ale odráží to náš postoj k práci, i to, zda se tady jako Češi chceme restartovat a jak chceme spolupracovat,“ podotkla také Konečná k aktu euroskeptiků.

Petr Mach ale na svém gestu nic špatného nevidí.

Vždyť ta hymna byla odmítnuta!

„Když někdo pouští takto Ódu na radost jako oficiální hymnu, tak tím vlastně ignoruje nebo pošlapává vůli voličů. Neboť hymna a vlajka byly zahrnuty pouze v původní evropské ústavě, která ale byla odmítnuta v referendech ve Francii, v Nizozemí, a když se pak přijala Lisabonská smlouva, tak to tam bylo už vyškrtnuto. Právě proto, že si to většina lidí nepřála, nepřála si, aby se EU těmito symboly, tedy vlajkou a hymnou, což jsou vždy symboly státu, představovala, tak si myslím, že se nemá předstírat, že je tomu jinak,“ vysvětlil ParlamentnímListům.cz svůj postoj Mach.

„Druhý důvod, proč jsem se obrátil zády, je ten, že se mi nelíbí, když se lidé chovají stádovitě. Že když najednou zazní nějaká oficiální skladba na začátku a když to předsednictvo povstane, a většina také pak povstane, tak proč by pak měli všichni povstávat? Není to hymna a chtěl jsem to takto vyjádřit....Někteří poslanci zůstali sedět. ale já jsem si to vysvětlil jinak,“ poznamenal k tomu ještě Mach.

Jenže Konečná není sama, komu se akt Britů a Macha nelíbil.

Svoboda: Nejen neslušné, ale i smutné

„To, že se otáčeli, mne nepřišlo slušné, protože otáčet se zády k Beethovenovu poselství o bratrství, na to je potřeba mít žaludek. Takové gesto udělat, to je navíc i smutné,“ vypověděl ParlamentnímListům.cz lidovecký europoslanec Pavel Svoboda. „Že se takto zachovala skupina kolem toho Nigela Farage, to se podle mne dá nějak pochopit, ale že se takto zachová i Čech, to nechápu vůbec! Jak říkám, je to smutné,“ nasadil na Macha Svoboda.

Euposlanec Stanislav Polčák (zvolený za TOP 09) si ale prý nějakého nevhodného gesta nových kolegů moc nevšímal.

„Já jsem si jich nevšímal. Neviděl jsem ani kolegu Macha a ani další otočené europoslance z Velké Británie. Viděl jsem ale, že nikdo při tom nehlučel, ten orchestr hrál totiž velmi tiše. To, že se ale někdo při Ódě na radost otočil zády, je mi to docela upřímně jedno,“ vypověděl upřímně Polčák.

Na houf lidí už měl alergii

Vadila mu prý na prvním dni jiná věc a to bylo množství pobíhajících lidí po chodbách štrasburské budovy, kde zasedá Evropský parlament.

„Mne opravdu překvapilo to množství lidí, které se pohybovalo po chodbách europarlamentu. Místy jsem na to kvantum pobíhajících osob byl velmi alergický, stále potkávat hloučky bavících se lidí - no, měl jsem z toho sklíčený pocit...Dnes je ale tady o dost méně lidí,“ pronesl Polčák ve středu.

Zmínil, že již samozřejmě dokumenty, které měly směřovat do Bruselu z Česka před časem, jsou už v pořádku. Nově zvolení čeští europoslanci totiž ještě před třemi týdny neměli v Bruselu od Ministerstva vnitra potvrzeny oficiální výsledky europarlamentních voleb v ČR. A byli dokonce skoro jediní, kdo takto v sídle EP měl tehdy kvůli tomu problémy.

„Nemůžeme si třeba ještě zřídit internetové adresy v rámci domény EP,“ vysvětlil 10. června ParlamentnímListům.cz europoslanec Jiří Pospíšil (zvolen za TOP 09).

„Na začátku naše Ministerstvo vnitra vskutku příslušné dokumenty o zvolení posílalo v nějaké delší lhůtě, ale já musím říci, že se mne to nijak netýkalo. Já jsem totiž v Bruselu vstupní kartu a i další věci získal, i když tam ty oficiální údaje z ČR nebyly. Ony tam totiž byly neoficiálně, no a já jsem se prokázal občankou a skoro všechno jsem pak dostal. Je mi záhadou, proč se to některým českým poslancům nepovedlo, nebo v tom viděli zmatek,“ uštědřil svým kolegům malý záhlavek Mach.

Ani tehdy, a ani nyní, mu prý nepřipadá, že by něco v EU pro nově zvolené europoslance bylo problémem.

Karta i kancelář přišly skoro samy

„Mne to všechno tady připadá hladké. Zorientoval jsem se v sídlech EU rychle, z těch organizačních věci jsem dokonce všechno snadno našel – kancelář, hlasovací kartu a i další věci,“ dodal k tomu Mach.

„Kolega má pravdu. Žádný zmatek tady není. Probíhá zatím mezi europoslanci demokratická diskuse, každý hlásá to, zač byl zvolen, a holt je tady více euroskeptiků, než v minulosti. Proto patrně i ta diskuse tady bude živější, nežli v minulosti. Ale to je politický život,“ dodal na to konto Svoboda.

„Že by tady někdo blouznil po chodbách, toho jsem si nevšimla. Já se ale přiznávám, že mám už nyní hodně práce, tak si toho dalšího ruchu ani moc nevšímám. Jenže možná mám vzhledem k tomu, že jsem tady před deseti lety už působila - byla jsem tady rok kooptována – výhodu. Proto ten ruch tady pro mne až tak nový není. To ale neznamená, že by tady snad nebylo nějaké poblouznění u mých jiných kolegů, což je pochopitelné, neboť on je to tady vskutku takový labyrint,“ sdělila k prvnímu dni stráveném v EP komunistka Konečná.

Na programu jsou i výbory a koordinátoři

Prý ten první den se ani nijak dlouze nerozhlížela. „Nebyl čas na nějaké rozhlížení, neboť chystáme nějaká veřejná slyšení, chystáme debaty, rozdělujeme se do výborů, vyjednáváme koordinátory. Takže pro mne ten včerejšek, kdy jsme volili předsedu EP a místopředsedy EP, byl hodně o konkrétní práci. Dnes, tedy ve středu, zrovna probíhá představování Evropské komise, Evropské rady, jejich vidin a cílů a tady k tomu přitom padají docela tvrdá slova, která jsou brána kriticky z jedné i z druhé strany,“ informovala nakonec Konečná.

 

 

 

 

 


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

Ing. Tomáš Czernin byl položen dotaz

Válka na Ukrajině

Pane senátore, opravdu věříte tomu, že má Ukrajina šanci Rusko porazit, a že ji USA a ostatní budou podporovat do nekonečna? Nechápejte mě špatně, přeji si, aby Ukrajina Rusko porazila, ale myslím, že je to dost nereálná vize. A co mě ještě na vašem komentáři zarazilo je, že v něm vůbec nepíšete o m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zrušit Green Deal – je potřeba chtít. Odpověď smějícímu se Fialovi

6:30 Zrušit Green Deal – je potřeba chtít. Odpověď smějícímu se Fialovi

Jedním z hlavních témat voleb do Evropského parlamentu je v Česku Green Deal. Zejména z mimoparlamen…