Petr Uhl po 17. listopadu: Komunisté jsou židé dneška. Jak je může Gazdík házet do jednoho pytle s xenofobními fašisty?

26.11.2017 8:03

Novinář Petr Uhl ve svém komentáři, jejž zveřejnil server Aktuálně.cz, uvedl, že antikomunismus ohrožuje právní stát. Vrátil se také k oslavám 17. listopadu, kdy doufá, že den bude přejmenován na národní, nikoliv státní svátek. „Výraz státní svátek je takový málo slavnostní a neodpovídá současné češtině,“ poznamenal Uhl.

Petr Uhl po 17. listopadu: Komunisté jsou židé dneška. Jak je může Gazdík házet do jednoho pytle s xenofobními fašisty?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Uhl

Uhl si ve svém komentáři všímá slov šéfa STANu Petra Gazdíka, jenž se obává, zda v Česku nakonec bude vláda podporovaná okamurovci a komunisty. 

Anketa

Babiš mluví o předčasných volbách v říjnu 2018, souběžně s komunálními. Za předpokladu, že neuspěje 1. ani 2. pokus o sestavení vlády. Jste v takovém případě pro?

97%
3%
hlasovalo: 15417 lidí
„Ošlehán už před půlstoletím svobodomyslnými západními větry, souhlasím asi se všemi nenásilnými projevy odporu vůči rasismu, xenofobii, homofobii a programovému šíření nenávisti, tedy vůči českému fašismu. Zato při Gazdíkově tvrzení, strašícím komunismem, jsem se rozpomněl na starou anekdotu, v níž na slova vtipálka, že za všechno můžou židi a kominíci, se někdo v sále, jinak zaplněném antisemity, zeptá: ‚Ale proč kominíci?‘ A šprýmař odpoví: ‚A proč židi?‘,“ napsal Uhl.

On sám má v paměti slova poslance Ivana Svitáka z roku 1992, jenž říkal, že komunisté jsou židé dneška. Ale, jak dále Uhl píše, ptal se, proč Gazdík jedním dechem odmítá okamurovce i komunisty. „Gazdík to v téže televizní reportáži vysvětlil tradiční mystifikací. Nemylte se, uvedl, komunisti se nezměnili! Stačí číst jejich dokumenty, je to stále stejné, řekl,“ zkonstatoval Uhl. 

„Všechna tři hlavní ohrožení demokratického právního státu doprovází populismus, založený na tradicích a na emocích. Mám na mysli antikomunismus, což je strašení hrůzami ‚komunismu‘. Stejně nebezpečný je ale i nacionalismus, vždy etnický, v České republice jen zřídka doplňovaný panslavismem, zato často vyjadřovaný i geograficky, tedy geopoliticky (včera jsme se přátelili s Ruskem, dnes jsou přece naším spojencem USA). Třetím nebezpečím je technokratické vidění světa, tendence k oligarchismu jako na Ukrajině: omezit tu žvanírnu a řídit stát jako firmu, jak říká Babiš,“ podotkl pak dále Uhl, jenž podle svých slov komunisty nikdy nevolil. Chce však být spravedlivý.

Původní text ZDE.

„Demokratičnost politické strany můžeme posuzovat buď podle jejího vnitřního chodu, podle jejích politických kroků ve vládě či v opozici, nebo podle jejích deklarovaných cílů. Podle cílů domnělých, nebo dokonce smyšlených jejími odpůrci, ji tak ale posuzovat nemůžeme. A to právě Gazdík populisticky dělá, mistr v tom byl Miroslav Kalousek,“ sdělil Uhl, jenž v programu KSČM nevnímá nic zvlášť nedemokratického, na rozdíl od ANO a SPD. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

V Brně to vře. Hnutí Žít Brno se přihlásilo o uprchlíky z Itálie a je zle: Vlastizrada. Proto ty tisíce volných bytů...

16:47 V Brně to vře. Hnutí Žít Brno se přihlásilo o uprchlíky z Itálie a je zle: Vlastizrada. Proto ty tisíce volných bytů...

Hnutí Žít Brno volá po přijímání migrantů do Česka a už přicházejí reakce. O slovo se hlásí mimo jin…