„Mám takový pocit, že z Prahy vypadnu mezi normální lidi, kteří žijí normální životy, nežijí mediální životy, umělé životy ve virtuální realitě,“ podotkl na začátek besedy ve Zlíně mediální analytik Petr Žantovský. Zmínil, že ne všichni v Praze chodí do „kavárny“ a upozornil, že nemá smysl „proti nim“ bojovat. Když totiž bojujete, dáváte jim důležitost.
Žantovský připomenul svou kariéru, jak se podílel na zakládání Občanského fóra, léta, která strávil v politice i na akademické půdě jak v Česku, tak na Slovensku. „Nebyl jsem nikdy členem žádné strany. Když mě Tomio Okamura loni na jaře přemlouval, abych kandidoval za SPD do Senátu, řekl jsem mu, Tomio, mám tě rád, SPD volím, ale kandidovat za ně nebudu, jako za nikoho. Odmítl jsem různé kandidatury pětkrát za období třiceti let, protože jsem liberál, a každá strana by mě musela rychle vyhodit. Říkám vždycky, co si myslím, a není to vždy v souladu s tím, co je třeba konformní. Je to chudé živobytí, ale mohu se ráno podívat do zrcadla a nezastydět se.“
Banálně, primitivně, amatérsky konaná propaganda…
Téma besedy rozdělil na dvě části. V první přečetl úvahu, kterou připravil. „Média se v zásadě těžko mohou ocitat v jakémsi víru informační války, neboť jsou jejím skutečným půdorysem, platformou, územím, kde se tato informační válka odehrává. Bez médií by žádná taková válka být nemohla, maximálně by se odehrávala mezi jednotlivými zpravodajskými službami,“ podotkl s tím, že to už je jiná profesionálně dělaná disciplína. „Co dnes rozumíme pod pojmem informační válka v médiích – je banálně, primitivně, amatérsky konaná propaganda, kde je velice průhledně vidět, kdo ji činí, i ti, kdo ji organizují, najímají, honorují. Mluvím samozřejmě v našem domácím kontextu,“ uvedl s tím, že jsme na tom hůře než v jiných státech. Popisoval také, jak funguje ruská nebo americká propaganda.
I geograficky jsme mezi „dvěma kameny“. „Možná i to je také hlavní důvod, že náš národ dosud relativně bez velkých ztrát prošel dějinami a nezanikl. Vždy se našel někdo, kdo měl větší zájem na jeho přežití než neexistenci. Mohl být tím důvodem třeba jen zájem, aby tu byl někdo, kdo bude dělat nárazníkové pásmo, kdo bude levně vyrábět a draze konzumovat. Kdo bude prvním terčem pro děla protivníka,“ podotkl s tím, že tu je i další česká specialita.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá