Petra Procházková: Na Ukrajině se musí politici semknout v zápase za existenci země

30. 10. 2014 9:23

Zvláštní zpravodajka Lidových novin na Ukrajině Petra Procházková analyzuje ve čtvrtečním vydání tohoto listu povolební situaci na Ukrajině. „Před politiky je velký úkol – zapomenout na boj o prvenství, popularitu, moc i peníze a semknout se v zápase za existenci země,“ píše Procházková. Podle ní mají ukrajinské parlamentní volby dva vítěze. Národní frontu premiéra Arsenije Jaceňuka a Blok Petro Porošenka.

Petra Procházková: Na Ukrajině se musí politici semknout v zápase za existenci země
Foto: Hans Štembera
Popisek: Válečná novinářka Petra Procházková
reklama

Analytici prý již mluví o mírném, ale jasném snižování popularity prezidenta Porošenka, který se nyní bude muset vypořádat s tím, že v zemi je ještě jeden lídr s velmi silným mandátem – Jaceňuk.

Šanci má široká koalice

Šanci má prý vznik široké koalice. Kromě zmíněných stran by měla být tvořena Radikální stranou, uskupením Vlast a Svépomocí lvovského starosty Andrije Sadového, který je považován za vycházející hvězdu ukrajinského politického nebe a za rozumného nacionalistu.

Buřiči v parlamentu budou šéf Pravého sektoru i velitel praporu Azov

Roli „buřiče“ bude v parlamentu podle Procházkové hrát šéf Pravého sektoru Dmytro Jaroš. Soupeřit s ním nejspíš bude několik představitelů armády, bojujících proti separatistům. Například velitel praporu Azov Andrij Bileckij. „Ten je považován za nositele krajně nacionálních názorů, rasové nesnášenlivosti i antisemitismu,“ uvedla Procházková s tím, že lidí jako je on bude ale v ukrajinském parlamentu nakonec velmi málo.

Analytik Iskander Chasimov upozorňuje, že problém by mohl vzniknout ve chvíli, kdy se demokratické síly začnou mezi sebou hádat a „kupovat“ si hlasy Opozičního bloku, který je de facto pokračovatelem politiky svrženého prezidenta Viktora Janukovyče. „Pak dojde opět k rozpadu zákonodárného sboru a nakonec k rozkolu elity, což u nás vždy vyústí v revoluci,“ uvedl Chasimov.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Volný vystoupil. Všichni v šoku: Organizovaný zločin! Chystá se provokativní umrtí pacientů... Tady se vyrábí další Breivik, jestli někomu rupne v kouli. Varuji vás

17:15 Volný vystoupil. Všichni v šoku: Organizovaný zločin! Chystá se provokativní umrtí pacientů... Tady se vyrábí další Breivik, jestli někomu rupne v kouli. Varuji vás

Poslanec Lubomír Volný dnes opět na plénu Poslanecké sněmovny hovořil bez roušky. Mluvil mimo jiné o…