Petra Procházková to rozsekla: Popsala, co se honí ruskému velvyslanci hlavou, když si jej předvolá Zaorálek

06.06.2015 9:27

Ruský seznam nežádoucích osob, na kterém jsou nově čtyři Češi – Karel Schwarzenberg, Marek Ženíšek, Jaromír Štětina a Štefan Füle, přiměl ke komentáři v Lidových novinách Petru Procházkovou. Kreml výše uvedené muže zařadil do sankčního seznamu, který zakazuje vstup na území Ruska celkem 89 evropským politikům a diplomatům.

Petra Procházková to rozsekla: Popsala, co se honí ruskému velvyslanci hlavou, když si jej předvolá Zaorálek
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Rudé náměstní v noci

„Když lidem do seznamu Moskvou vybraných ruské ambasády nevydají víza nebo je, nedej Bože, ruští pohraničníci vrátí letadlem domů, nic zásadního se ve světové politice nepohne,“ zkonstatovala Procházková s tím, že naše diplomacie se nyní vrhá v donkichotsky sympatický, leč marný boj.

„Česká diplomacie si zve na kobereček ruského velvyslance a žádá vysvětlení, proč i my máme na seznamu své čtyři osoby non grata. Ruskému velvyslanci se na koberečku honí hlavou to, co se honí většině ruských diplomatů reprezentujících zájmy velmoci v prťavých zemích: přece nebude nic vysvětlovat ministrovi země, která nemá jedinou jadernou hlavici a obyvatel v ní žije méně než v Moskvě,“ píše Procházková pro Lidové noviny.

Více na: http://zpravy.e15.cz/zahranicni/politika/rusko-zakazalo-vstup-89-evropanum-do-zeme-nesmi-ani-schwarzenberg-ci-fule-1194591#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink

Jak následně konstatuje, čeští občané na podobných seznamech figurovali už dřív, jen nemotivovali diplomaty k bojům proti ruským větrným mlýnům. Její jméno bylo například na seznamu nežádoucích osob z roku 2001. Dalším jménem na seznamech je podle Procházkové i Josef Pazderka z ČT. „Zatímco mě po deseti letech z listiny vyřadili, on tam nejspíš ještě trůní. Vloni mě na seznam asi vrátili. Chtěla jsem sice jen na ukrajinský Krym, ale protože už byl okupován Rusy, bylo nutné poprosit o vstup na ‚ruské území‘. Zamítnuto,“ uvádí Procházková.

„Na seznamu z roku 2001 byli i buddhistický mnich, polský obránce lidských práv a kolegyně z Maďarska. Ovšem ani jeden americký či bristký novinář. Můj původně přehnaný pocit vlastní důležitosti splaskl s poznáním, že já, buddhistický mnich ani maďarská kolegyně nejsme nebezpeční pro ruský stát. Nejsme ani tak důležití, aby si Vladimír Putin zapamatoval naše jména či země, ze kterých pocházíme. Byli jsme použiti,“ uzavřela Procházková s konstatováním, že se stali varováním pro ty, jejichž vyhoštění by skutečně vyvolalo mezinárodní skandál.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zeman zesměšnil ODSáka, co ho chtěl zabít. I šéfa ODS Fialu a demonstranty proti Benešové

10:42 Zeman zesměšnil ODSáka, co ho chtěl zabít. I šéfa ODS Fialu a demonstranty proti Benešové

Celostátní sněm Hospodářské komory ČR nabídl prostor k projevu také prezidentu Miloši Zemanovi. Ten …