Petříček: Běloruským studentům stipendia, peníze neziskovkám. Zeman by měl něco říct

18.8.2020 9:04 dop.

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD) v rozhovoru pro Aktuálně.cz uvedl, že Česko umí pomoci běloruským demokratům. Podle jeho slov můžeme nabídnout azyl i stipendia, pomoci nezávislým médiím a neziskovým organizacím. Českému postoji by dle Petříčka pomohla i kritika běloruského režimu z úst české hlavy státu Miloše Zemana.

Petříček: Běloruským studentům stipendia, peníze neziskovkám. Zeman by měl něco říct
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Petříček

Petříček také uvedl, že Česko by se rádo podílelo na formování sankcí vůči osobám, které se podílely na násilí proti demonstrantům v Bělorusku. "Chceme také přispět k širší podpoře občanské společnosti a k moderování diskuze mezi tamním režimem a zástupci běloruské veřejnosti," poznamenal Petříček. 

Anketa

Věříte, že ODS a TOP 09 půjdou do sněmovních voleb společně?

4%
11%
hlasovalo: 8994 lidí

Odmítl, že by naše země chtěla organizovat demonstrace. "Chceme napomáhat běloruské veřejnosti v tom, aby si řekla, jaké budoucí Bělorusko chce. Můžeme se také bavit o tom, že bychom měli konkrétně pomoci lidem, kteří by byli vystaveni pronásledování ze strany běloruského režimu," dodal.

Podle jeho slov bychom měli dál pomáhat neziskovým organizacím a celkově občanské běloruské společnosti. Stejně tak je nutné pomáhat nezávislým médiím. "Chceme podpořit běloruské studenty. A v neposlední řadě se musíme připravit na pomoc lidem, kteří by mohli být pronásledovaní. Například bychom jim mohli pomoci tak, že by u nás nalezli azyl. Již nyní žije v Česku celá řada lidí z Běloruska, kteří utekli, protože v Bělorusku nemohli svobodně říkat své názory. Máme u nás silnou tradici působení běloruských organizací," dodal Petříček.

Ten se vyjádřil i k tomu, zda je v kontaktu s někým ze zástupců oficiálního režimu Běloruska. "Samozřejmě můžeme využívat našeho diplomatického zastoupení v Bělorusku, ale jsem přesvědčený, že diplomatický tlak by měl být koordinovaný v rámci Evropské unie. V tomto přispíváme ke společnému úsilí členských zemí EU, aby se situace uklidnila, došlo k propuštění zadržených osob. Několik set jich sice propuštěno bylo, ale tisíce dalších lidí jsou nadále zadržovaní. Z jejich výpovědí navíc víme, že zacházení s nimi je brutální. Ale samozřejmě naše ambasáda v Minsku je velmi aktivní, situaci v Bělorusku sleduje, informuje, je v kontaktu s dalšími zastupitelskými úřady. Jsme určitě ve skupině zemí, které se o dění v Bělorusku výrazně zajímají," dodal závěrem a jen zkonstatoval, že prezident Miloš Zeman se k situaci v Bělorusku zatím nevyjádřil. Jeho slova by však podle Petříčka mohla posílit pozici České republiky - v případě, že by se připojil ke kritice chování Lukašenka. 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

Ing. Jozef Síkela byl položen dotaz

Zákaz spalovacích motorů

Co jste jako ministr průmyslu udělal nebo v nejbližší době, například během našeho předsednictví, uděláte pro zrušení nebo přinejmenším odálení zákazu spalovacích motorů? Nebo už připravujete nějaké dotace pro lidi, aby si mohli elktoauta pořídit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Křeček pryč! Piráti, TOPka ani kavárna nevydýchali, co ombudsman provedl. A Kalousek se předvedl

17:05 Křeček pryč! Piráti, TOPka ani kavárna nevydýchali, co ombudsman provedl. A Kalousek se předvedl

Den poté, co ombudsman Stanislav Křeček odebral svojí zástupkyni Monice Šimůnkové všechny agendy, pr…