Petříček chce příští rok jet s podnikateli do Latinské Ameriky

05.11.2018 12:25

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) chce v příštím roce jet s podnikatelskými delegacemi do Latinské Ameriky a do Afriky. Cesta může českým firmám pomoci prosadit se v těchto regionech, řekl ministr v rozhovoru s ČTK.

Petříček chce příští rok jet s podnikateli do Latinské Ameriky
Foto: repro ČT
Popisek: Tomáš Petříček
reklama

V rámci ekonomické diplomacie také jedná o lepší koordinaci činností s Ministerstvy průmyslu a pro místní rozvoj.

Petříček jednal s Hospodářskou komorou o možné podpoře českých firem na nových trzích mimo Evropskou unii, kde může ministerská návštěva pomoci podnikům ke vstupu do regionu. „Já jsem avizoval, že v příštím roce bych rád navštívil Latinskou Ameriku, Afriku. Vnímám to jako trhy, kde můžeme našim podnikům pomoct se prosadit,“ řekl ministr.

„Přidaná hodnota Ministerstva zahraničí je pomoc na trzích, kde není tradice českého exportu, pomoc českým subjektům se zorientovat v novém prostředí. Návštěvy slouží zejména k otevírání dveří, následně už to je hodně na podnikatelských subjektech, jak se jim podaří úspěšně se prosazovat,“ řekl Petříček.

S Hospodářskou komorou chce spolupracovat i v dalších možnostech podpory českých firem. „V příštím roce budou vznikat pozice takzvaných exportních specialistů, což budou lidé, kteří ve spolupráci s Hospodářskou komorou budou v jednotlivých krajích pomáhat českým podnikům orientovat se v jejich exportních možnostech,“ řekl. Chce hledat i možnosti, jak pomoci českým podnikům zapojit se do velkých rozvojových projektů, které jsou financované z rozvojových fondů Evropské unie.

O spolupráci při podpoře českého vývozu jednal Petříček také s ministryní práce Martou Novákovou (za ANO) a s ministryní pro místní rozvoj Klárou Dostálovou (ANO). „Shodli jsme se, že prvním krokem je zlepšení koordinace činnosti jednotlivých agentur. Společné střednědobé plánování, aby se zlepšila schopnost jednotlivé projekty realizovat a zapojit do toho i naše zastupitelské úřady,“ řekl.

Budou se podle něj hledat i možné úspory, které by mohly vzniknout sestěhováním agentur pro podporu exportu do společných prostor. Ministerstvo zahraničí nyní podle Petříčka také připravuje novou dohodu s Ministerstvem průmyslu o spolupráci při ekonomické diplomacii.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Právo demonstrovat! Kalousek podpořil Mináře

22:12 Právo demonstrovat! Kalousek podpořil Mináře

„Doufám, že si to lidé nenechají líbit. Vláda se neštítí ani po ukončení nouzového stavu dál omezova…