Petříček není spokojen s navrhovaným rozpočtem předsednictví EU, nezvádli bychom naplnit některé ambice

12.09.2019 21:05

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) není spokojen s navrhovaným rozpočtem českého předsednictví Evropské unie. Česko by nebylo schopné naplnit některé ambice, řekl při dnešních sněmovních interpelacích na dotaz předsedy opoziční KDU-ČSL Marka Výborného.

Petříček není spokojen s navrhovaným rozpočtem předsednictví EU, nezvádli bychom naplnit některé ambice
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Petříček

Česká republika bude Unii předsedat ve druhém pololetí 2022. Návrh rozpočtu, jak se dostal kolem začátku prázdnin do připomínkového řízení, předpokládal náklady 1,23 miliardy korun.

„Já a Ministerstvo zahraničí jsme přesvědčeni, že v podobě, jak je navrhován rozpočet předsednictví, tak nejsme schopni naplnit některé ambice. Proto věřím, že vláda o této záležitosti bude brzo jednat,“ uvedl Petříček.

Premiér Andrej Babiš (ANO) v květnu uvedl, že by za přiměřené náklady na předsednictví považoval 1,3 miliardy korun. Původní návrh byl podle něj dvojnásobný.

Petříček konkrétně uvedl, že nemůže souhlasit s navrhovanou personální podobou stálého zastoupení Česka v Bruselu v době předsednictví. Předpokládá podle něho navýšení na 156 lidí. „Výrazně pod to, co zajišťuje, aby role stálého zastoupení byla efektivní, abychom byli schopni vést pracovní skupiny, zasedání rady a vyjednávat v rámci trialogu o evropské legislativě,“ podotkl ministr. Srovnatelné velké státy jako Rakousko, Slovensko, Rumunsko a Estonsko měly v době předsednictví v Bruselu podle něho 230 až 250 lidí.

Ministr zahraničí zdůraznil, že nikdo nechce nakládat s veřejnými penězi nehospodárně. „Ale pojďme šetřit tam, kde to nemá dopad na kvalitu a na dobré jméno České republiky,“ dodal.

Celkové výdaje na předsednictví se i kvůli přípravě jednotlivých akcí a školení zaměstnanců rozdělují do tří let. V roce 2021 počítá Úřad vlády podle návrhu do připomínkového řízení s náklady 334,2 milionu korun, na rok 2022 by připadalo 849,6 milionu korun a v roce 2023 by měly náklady být 48,7 milionu korun.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Řev na Babiše, nadávky, strkanice, policie. Premiér šel položit květiny, ale... VIDEO, co se semlelo...

11:37 Řev na Babiše, nadávky, strkanice, policie. Premiér šel položit květiny, ale... VIDEO, co se semlelo...

Česko si dnes připomíná výročí 30. let od sametové revoluce. Na řadě míst v zemi se budou konat vzpo…