Petříček se sejde s čínským velvyslancem kvůli Huawei

10.01.2019 6:48

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) se dnes sejde s čínským velvyslancem Čang Ťien-minem. Bude s ním jednat o varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) před používáním hardwaru a softwaru čínských firem Huawei a ZTE, proti čemuž se čínská ambasáda ohradila.

Petříček se sejde s čínským velvyslancem kvůli Huawei
Foto: Huawei
Popisek: Huawei
reklama

S Čangem se dnes sejde i předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS), varováním NÚKIB se bude na svém pravidelném jednání zabývat sněmovní bezpečnostní výbor.

„Bude se jednat samozřejmě o záležitost varování NÚKIB. Česká republika je suverénní stát a má zodpovědnost za vlastní národní bezpečnost včetně kybernetické bezpečnosti,“ řekl Petříček ve středu novinářům ve Sněmovně.

Čang o varování NÚKIB jednal v prosinci s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Čínská ambasáda poté na Facebooku napsala, že „bere na vědomí úsilí české vlády o nápravu příslušných chyb a doufá, že česká strana přijme účinná opatření, aby zabránila opakování podobných událostí, a bude účinně chránit legitimní práva a zájmy čínských firem“.

Babiš se proti tvrzení čínské ambasády ohradil a označil ho za lež. Česká vláda podle něj žádnou chybu neudělala, chování velvyslance označil za nestandardní. „Budu chtít být od pana velvyslance informován o tom, jak se některé informace objevily v jejich prohlášení, a samozřejmě to bude tématem našeho jednání,“ řekl k tomu Petříček.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Cikáni mi rozmlátili hubu, kde jste byli?!“ Zaplaťte a jděte, řekla policie. A dál? Hamáček se osype

11:00 „Cikáni mi rozmlátili hubu, kde jste byli?!“ Zaplaťte a jděte, řekla policie. A dál? Hamáček se osype

Buď začíná přibývat otevřených restaurací a hospod nebo alespoň incidentů s nimi. Kromě restaurace U…