Petříček slibuje: ČSSD bude alternativou populistům, třeba mladému Klausovi

11.01.2019 12:48

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) deníku Právo potvrdil, že hodlá usilovat o post místopředsedy strany. Následně listu popsal, jak si představuje proměnu ČSSD. Sociální demokracie se musí postavit jasně proti hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury či proti Václavu Klausovi mladšímu (ODS) – zkrátka proti populistům. Jak na to? Takto...

Petříček slibuje: ČSSD bude alternativou populistům, třeba mladému Klausovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček
reklama

V prvé řadě Petříček zdůraznil, že není žádným politickým nováčkem. Ve straně je 16 let a podílel se na přípravě celé řady předvolebních kampaní. Už za časů Vladimíra Špidly. Má tedy s fungováním strany zkušenosti a ví, co by chtěl změnit.

Hodlá změnit především obraz ČSSD ve městech. Právě tam žije mnoho levicově orientovaných voličů, kteří však odmítají dát svůj hlas sociální demokracii. Petříček s tím chce něco udělat. „Musíme ukázat voličům, že právě soc. dem. je alternativou populistům, jako je SPD nebo Václav Klaus ml. Soc. dem. musí ukázat, že je stranou, která zajistí lidem v Česku bezpečnost, rozvíjí partnerství v NATO, hájí české zájmy v EU, která je základem pro naši prosperitu a pracovní místa, protože Česko vyváží do zemí jako je Německo, Polsko, Itálie. Naším tématem by se měla stát modernizace vzdělávání, nestačí se jen biflovat znalosti, žijeme v další průmyslové revoluci, ekonomika se digitalizuje, lidé potřebují kreativitu, nové dovednosti,“ zdůraznil Petříček.

„V našem programu by mělo být třeba to, aby Česko jako průmyslová země byla na špičce v nových trendech, měli bychom se zaměřit na umělou inteligenci, robotizaci. Zároveň bychom měli chránit lidi před dopady nových technologií a zajistit jim garanci práv i po zavedení průmyslu 4.0. Jedním z velkých témat je vyvážení pracovního a rodinného života a vést diskusi o zkrácení pracovní doby, o sbližování platů v Česku a Rakousku nebo Německu,“ pokračoval politik.

Prosazovat program ČSSD se snaží í ve vládě, byť je v rámci koaliční smlouvy. To platí i o důrazu na některá zahraničně-politická témata, jakými jsou naše členství v EU a v NATO a prosazování našich i společných zájmů v těchto uskupeních. Komunisté Petříčka často kritizují za jeho slova o NATO, ale to šéfa česká diplomacie nechává v klidu, protože komunisté nejsou součástí koaliční vlády.  

Nakonec padlo i pár slov o Ukrajině. Petříček by s touto zemí rád vedl dialog. Právě kvůli Ukrajině ho přitom komunisté kritizují stejně hlasitě jako kvůli postoji k NATO, možná ještě hlasitěji. Komunisté tvrdí, že se stávající ukrajinská vláda hlásí k odkazu banderovců, kteří za druhé světové války vraždili Poláky i volyňské Čechy. Co na to Petříček?

„Diskuse se vede v souvislosti se zařazením ukrajinské povstalecké armády na seznam organizací, které se podílely v boji za nezávislost Ukrajiny. Jasně jsem uvedl, že náš dialog s Ukrajinou by se měl orientovat především na budování právního státu, a tam není prostor pro obhajobu jakýchkoli válečných zločinů. Ten zákon ale vylučuje všechny osoby, které se podílely na válečných zločinech, z nároku na sociální benefity,“ uvedl Petříček.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dagmar Havlová hrozí házením vajec z oken. Bude zle

18:17 Dagmar Havlová hrozí házením vajec z oken. Bude zle

Někdejší první dáma Dagmar Havlová se velmi výrazně rozčílila na svém instagramovém profilu. Důvodem…