Petříček zahájí rozhovory ve Washingtonu, setká se s Boltonem

21. 2. 2019 6:43

Český ministr zahraničí Tomáš Petříček dnes ve Washingtonu zahájí jednání s americkými partnery, které má být věnováno kybernetické bezpečnosti, obchodním vztahům, situaci v Afghánistánu nebo jaderné dohodě s Íránem. Návštěva se uskutečňuje krátce po oznámení americké strany, že prezident Donald Trump pozval českého premiéra Andreje Babiše na 7. března do Bílého domu.

Petříček zahájí rozhovory ve Washingtonu, setká se s Boltonem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zahraničí Tomáš Petříček
reklama

Petříček má v hlavním městě USA jednat s bezpečnostním poradcem Bílého domu Johnem Boltonem a ministrem zahraničí Mikem Pompeem. S Boltonem se český ministr setká dnes, s Pompeem v pátek, kdy má rovněž v plánu schůzku s šéfem americké agentury pro rozvojovou pomoc (USAID) Markem Greenem.

Během návštěvy měl Petříček v plánu usilovat o pozvání pro Babiše a prezidenta Miloše Zemana do Bílého domu. Už před odletem připustil, že jako reálnější vidí pozvání pro Babiše. Potvrdila to ve středu informace amerického velvyslance v Praze Stephena Kinga, že Babiš je ve Washingtonu očekáván 7. března. Příprava cesty bude nepochybně rovněž tématem Petříčkova jednání.

Český ministr chce s americkými partnery diskutovat o zabezpečení kybernetické infrastruktury na národní i mezinárodní úrovni. Debatu, které mají být přítomni i zástupci českých tajných služeb nebo Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), vyvolaly problémy kolem čínských firem Huawei a ZTE, napojených údajně na čínské tajné služby.

Předmětem Petříčkova jednání mají být obchodní vztahy USA s Evropou, mimo jiné spolupráce v energetice nebo dopady celní politiky Spojených států. Jednání se nemají týkat jen možné americké účasti na stavbě jaderných bloků v Česku, ale také zemního plynu.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tři nahé zadky... ODS podepsala spolupráci s lidovci a TOP 09 a zakladatel strany se neudržel

18:18 Tři nahé zadky... ODS podepsala spolupráci s lidovci a TOP 09 a zakladatel strany se neudržel

Publicista, stomatolog a někdejší poslanec Miroslav Macek se opět se svými příznivci podělil o glosy…