Petříček zahájí rozhovory ve Washingtonu, setká se s Boltonem

21. 2. 2019 6:43

Český ministr zahraničí Tomáš Petříček dnes ve Washingtonu zahájí jednání s americkými partnery, které má být věnováno kybernetické bezpečnosti, obchodním vztahům, situaci v Afghánistánu nebo jaderné dohodě s Íránem. Návštěva se uskutečňuje krátce po oznámení americké strany, že prezident Donald Trump pozval českého premiéra Andreje Babiše na 7. března do Bílého domu.

Petříček zahájí rozhovory ve Washingtonu, setká se s Boltonem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zahraničí Tomáš Petříček

Petříček má v hlavním městě USA jednat s bezpečnostním poradcem Bílého domu Johnem Boltonem a ministrem zahraničí Mikem Pompeem. S Boltonem se český ministr setká dnes, s Pompeem v pátek, kdy má rovněž v plánu schůzku s šéfem americké agentury pro rozvojovou pomoc (USAID) Markem Greenem.

Během návštěvy měl Petříček v plánu usilovat o pozvání pro Babiše a prezidenta Miloše Zemana do Bílého domu. Už před odletem připustil, že jako reálnější vidí pozvání pro Babiše. Potvrdila to ve středu informace amerického velvyslance v Praze Stephena Kinga, že Babiš je ve Washingtonu očekáván 7. března. Příprava cesty bude nepochybně rovněž tématem Petříčkova jednání.

Český ministr chce s americkými partnery diskutovat o zabezpečení kybernetické infrastruktury na národní i mezinárodní úrovni. Debatu, které mají být přítomni i zástupci českých tajných služeb nebo Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), vyvolaly problémy kolem čínských firem Huawei a ZTE, napojených údajně na čínské tajné služby.

Předmětem Petříčkova jednání mají být obchodní vztahy USA s Evropou, mimo jiné spolupráce v energetice nebo dopady celní politiky Spojených států. Jednání se nemají týkat jen možné americké účasti na stavbě jaderných bloků v Česku, ale také zemního plynu.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Školník vyhrožoval, že neodmaturujeme.“ Soudružka ho naučila koktat a počurávat se. Normalizace na periferii, kde Havel řekl památnou větu...

22:32 „Školník vyhrožoval, že neodmaturujeme.“ Soudružka ho naučila koktat a počurávat se. Normalizace na periferii, kde Havel řekl památnou větu...

REPORTÁŽ „Komunistická soudružka mě naučila koktat a počurávat se,“ vzpomínal bývalý kastelán na pře…