Petříček zahájí rozhovory ve Washingtonu, setká se s Boltonem

21.02.2019 6:43 | Zprávy
autor: čtk

Český ministr zahraničí Tomáš Petříček dnes ve Washingtonu zahájí jednání s americkými partnery, které má být věnováno kybernetické bezpečnosti, obchodním vztahům, situaci v Afghánistánu nebo jaderné dohodě s Íránem. Návštěva se uskutečňuje krátce po oznámení americké strany, že prezident Donald Trump pozval českého premiéra Andreje Babiše na 7. března do Bílého domu.

Petříček zahájí rozhovory ve Washingtonu, setká se s Boltonem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Petříček

Petříček má v hlavním městě USA jednat s bezpečnostním poradcem Bílého domu Johnem Boltonem a ministrem zahraničí Mikem Pompeem. S Boltonem se český ministr setká dnes, s Pompeem v pátek, kdy má rovněž v plánu schůzku s šéfem americké agentury pro rozvojovou pomoc (USAID) Markem Greenem.

Během návštěvy měl Petříček v plánu usilovat o pozvání pro Babiše a prezidenta Miloše Zemana do Bílého domu. Už před odletem připustil, že jako reálnější vidí pozvání pro Babiše. Potvrdila to ve středu informace amerického velvyslance v Praze Stephena Kinga, že Babiš je ve Washingtonu očekáván 7. března. Příprava cesty bude nepochybně rovněž tématem Petříčkova jednání.

Český ministr chce s americkými partnery diskutovat o zabezpečení kybernetické infrastruktury na národní i mezinárodní úrovni. Debatu, které mají být přítomni i zástupci českých tajných služeb nebo Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), vyvolaly problémy kolem čínských firem Huawei a ZTE, napojených údajně na čínské tajné služby.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

RNDr. Vendula Svobodová byl položen dotaz

Dá se nyní nějak zjistit, kdo z politiků využívá obecní bydlení?

Myslíte, že těch politiků jako Mrázová bude víc? A máte pro váš návrh, aby to, kdo z politiků využívá obecní byt bylo veřejné podporu u jiných stran? A nebylo by ještě lepší, kdyby se zásadně změnila kritéria pro přidělování takových bytů?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kdo jiný vám prozradí, že se tu podvádí? Umělci hřímali před ČT

19:50 Kdo jiný vám prozradí, že se tu podvádí? Umělci hřímali před ČT

Spolek Milion chvilek pro demokracii v čele s Mikulášem Minářem dnes odpoledne svolal pochod na podp…