Pirát: Vadí Rusům odstranění Koněva? Jejich problém

16. 9. 2019 8:37

Radnice Prahy 6 ve čtvrtek rozhodla o přemístění sochy maršála Koněva a vybudování pomníku osvobození Prahy na jejím místě. Rusko v pátek už pohrozilo odvetou za plány zastupitelů šestého pražského obvodu pomník přemístit. Z toho si ale pirátský poslanec Jan Lipavský těžkou hlavu rozhodně nedělá. „Jestli Rusko bere odstranění Koněva jako provokaci, je to jeho problém,“ říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Pirát: Vadí Rusům odstranění Koněva? Jejich problém
Foto: flickr.com
Popisek: Jan Lipavský (Piráti)

Radnice Prahy 6 měla právo sochu přemístit, myslí si Lipavský. Postava kontroverzního maršála Koněva tak, jak je dneska glorifikována formou komunistického pomníku z roku 1980, podle jeho slov neodpovídá úplnému výkladu dějin konce druhé světové války.

V kontextu s tím poukazuje na to, že za posledních 30 let byly okolo sochy opakovaně kontroverze a objevily se i nové informace, například o roli Koněva při okupaci v roce 1968. „Zásadním způsobem se změnila rétorika Ruska vůči své historii. Po Krymu začali na sovětské ideologii stavět hybridní válku. Stalo se to součástí tohoto boje,“ dodává Lipavský s tím, že v Praze 6 mají právo si rozhodnout, jakým způsobem si chtějí připomínat konec druhé světové války. 

Celé projednávání zastupitelstva o budoucnosti pomníku bylo sledováno i v zahraničí. Na místě bylo i několik ruských novinářů. Není odstranění sochy zbytečná provokace Ruska? „Rozhodně ne. Radnice Prahy 6 určitě nedělá zahraniční politiku vůči Rusku. Tu dělá vláda a Ministerstvo zahraničních věcí. Radnice Prahy 6 rozhoduje o tom, jak na Praze 6 uctíváme konec druhé světové války,“ říká Lipavský.

Rozhodně prý nejde o nějakou dehonestaci. „Je tu snaha nemít tu komunistický pomník z roku 1980. Jestli si to Rusko vykládá jako provokaci, je to jejich problém,“ zdůraznil pirátský poslanec a podotkl, že za Prahu 6 je tato věc vyřešená. „Rusové budou dělat možná nějaký povyk, ale vůbec nic s tím neudělají,“ uzavřel Lipavský.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Klaus ml. má vztek. Jde o uprchlíky. A udeřil na Fialovu ODS

21:28 Klaus ml. má vztek. Jde o uprchlíky. A udeřil na Fialovu ODS

Ministerstvo vnitra se snaží rozšířit možnosti udělení statusu uprchlíka na prakticky jakoukoliv oso…