Pirát primátorem Prahy? To raději Svoboda z ODS, řekl Pospíšil. A Andrej Babiš to zcela rozsekl

07.10.2018 20:51 | Zprávy
autor: vef

Piráti a Praha sobě se na dnešní schůzce dohodli, že budou usilovat o vytvoření koalice na pražský magistrát spolu se STAN a TOP 09. Zástupci obou stran to novinářům řekli po skončení schůzky. V následujícím týdnu chtějí jednat o otázkách programu, až poté budou řešit personální otázky. Jak lídr Praha sobě Jan Čižinský, tak jednička Pirátů Zdeněk Hřib nicméně uvedli, že by se chtěli stát primátorem. Piráti se následně sešli i s Jiřím Pospíšilem a dalšími zástupci TOP 09 a STAN.

Pirát  primátorem Prahy? To raději Svoboda z ODS, řekl Pospíšil. A Andrej Babiš to zcela rozsekl
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Čižinský

„V podstatě jsme se dohodli na tom, že se chceme dohodnout,“ řekl Hřib a dodal, že navazujících jednání o koalici by se podle něj měli účastnit i zástupci koalice TOP 09 a STAN. V následujících dnech by se měly sejít expertní týmy stran nad společným programem. „Veškeré personální záležitosti se budou řešit až potom,“ dodal.

Zvažovaná koalice je podle Hřiba pro Piráty v tuto chvíli jedinou možnou, další možnosti by strana zvažovala až v případě, že by současná jednání selhala. Zádrhel by nicméně mohl vzniknout na otázce, kdo bude primátor. „Primátor by měl připadnout té straně, která získala ve volbách nejvyšší výsledek,“ uvedl Hřib. Piráti se umístili druzí po ODS se ziskem 17,1 procenta a obsadili 13 mandátů v 65členném zastupitelstvu. Praha sobě získala 16,6 procenta a rovněž 13 mandátů, stejný počet křesel má i TOP 09 a STAN se ziskem16,3 procenta hlasů.

Primátorské křeslo by rád obsadil i Čižinský. „My o ten post samozřejmě máme zájem, protože Pražané dali největší počet hlasů právě mně, čímž dali najevo, že chtějí, abych byl primátorem,“ uvedl. Podle Hřiba nicméně volební systém do komunálních voleb není nastaven tak, aby sloužil k přímému výběru primátora.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Rusko

Váš straník Štefec tvrdí, že díky válce na Ukrajině vypilovává Rusko svou válečnou politiku (on jí teda nazývá obranou), a že Evropa jen rozdmýchává válku a může se stát, že na to doplatíme válkou. Ale kde jako strana, protože to, co tvrdí on, tvrdíte všichni berete jistotu, že když teď Rusko vyhraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mlčet před Ústavním soudem? A dost. Padlo jasné slovo

16:16 Mlčet před Ústavním soudem? A dost. Padlo jasné slovo

„Ústavní soud je kritizovatelný, a naopak je v zájmu demokracie se o jeho selháních bavit,“ zdůrazňu…