Piráti: Tři ministerstva si zasloužíme. Lidé nás chtějí

13.10.2021 12:53

Ačkoliv budou mít Piráti v nové Sněmovně pouze čtyři poslance, budou prý podle svého předsedy Ivana Bartoše usilovat o tři ministerstva. Bartoš se odvolává na koaliční smlouvu se Starosty, podle níž mají mít ve vládě rovnocenné zastoupení. Podle spekulací to vypadá, že koalice PirSTAN obsadí šest ministerstev.

Piráti: Tři ministerstva si zasloužíme. Lidé nás chtějí
Foto: Reprofoto: CNN Prima News
Popisek: Ivan Bartoš (Piráti)

 „Máme spolu se Starosty koaliční smlouvu, kde se hovoří o rovném zastoupení. Další debaty o resortech v tuto chvíli nebyly,“ řekl na úterní tiskové konferenci Ivan Bartoš a naznačil, že Piráti nebudou chtít být v rámci koalice umenšeni. Ze šesti ministerstev, která se v tuto chvíli pro koalici rýsují, by tak Piráti chtěli obsadit tři.

Snahu o rovné zastoupení v počtu ministerstev potvrdila i místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová. „Ano, férové zastoupení. Volilo nás 830 tisíc voličů a kroužkovala zhruba jedna pětina. Volili nás, abychom je reprezentovali,“ má jasno Richterová, že si Piráti ministerstva zaslouží.

Navíc podle ní Starostové byli v době sepisování koaliční smlouvy menší stranou a se všemi podmínkami souhlasili. O jaká tři ministerstva se budou Piráti ucházet ale předseda Ivan Bartoš nechtěl komentovat. „Ještě neznáme, s čím přijde Spolu,“ řekl Bartoš stroze podle informací serveru Seznam zprávy.

Lídr koalice Spolu a kandidát na premiéra Petr Fiala (ODS) v úterý prohlásil, že do rozdělení ministerstev v koalici PirSTAN nebude nijak zasahovat a bude to záležet jen na jejich interní koaliční domluvě. Podle posledních zpráv by koalice PirSTAN měla dostat k dispozici šest ministerstev.

Piráti určitě budou usilovat o post ministryně práce a sociálních věcí pro Olgu Richterovou. Hovoří se také o ministerstvu pro místní rozvoj pro Ivana Bartoše nebo o resortech spravedlnosti a životního prostředí. Kvůli řešení energetické budoucnosti by Piráti mohli mít spadeno také na Ministerstvo průmyslu a obchodu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

reklama


Diskuse obsahuje 186 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Stotisícová demonstrace jako za Kalouska? Může přijít! Šéfodborář předem varuje Fialu. Zde je důvod

20:23 Stotisícová demonstrace jako za Kalouska? Může přijít! Šéfodborář předem varuje Fialu. Zde je důvod

Ostuda České republiky v pozdní digitalizaci, ostuda kvůli chybějícímu obchvatu hlavního města, emis…