Piráti chtějí Starostům svázat ruce. Stranický „deep state“, směje se Klaus ml. a vyzývá ke kroužkování

07.01.2021 10:33

Piráti a STAN mají tento týden na svých jednáních definitivně stvrdit společnou koalici pro letošní sněmovní volby. Už teď je však zřejmé, že mezi oběma partnery panuje velká míra nervozity. Piráti se totiž bojí, že by je výraznější osobnosti z hnutí STAN mohli na společných kandidátkách přeskákat díky preferenčním hlasům. Především pak v menších krajích, kde je k tomu zapotřebí relativně malý počet kroužků. Ve vznikající koaliční smlouvě má být „kroužkování“ zakázáno.

Piráti chtějí Starostům svázat ruce. Stranický „deep state“, směje se Klaus ml. a vyzývá ke kroužkování
Foto: Archiv redakce
Popisek: Šéf Trikolóry Václav Klaus mladší

Koalice Pirátů a STAN má pro letošní sněmovní volby velké plány. Představitelé obou stran se netají tím, že chtějí volby vyhrát a porazit v nich dokonce i hnutí ANO. Premiéra Andreje Babiše by v jeho funkci chtěl vystřídat předseda Pirátů Ivan Bartoš. I přes tyto ambice si však vedení Pirátů uvědomuje, že na společné kandidátky nasadí koaliční hnutí STAN výrazné osobnosti, které často zazářily v předchozích krajských či komunálních volbách. Díky preferenčním hlasům by pak mohly tyto osobnosti přeskákat kandidáty nominované Piráty, kteří by tak zůstali za branou Poslanecké sněmovny. 
 

Anketa

Může Donald Trump za útok demonstrantů na Kongres USA?

25%
75%
hlasovalo: 12897 lidí
A tomu chtějí Piráti zabránit. Pirátský poslanec Vojtěch Pikal dokonce vypracoval podrobnou analýzu, podle které by mohli být Piráti přeskočeni zástupci hnutí STAN především v Karlovarském nebo Libereckém kraji. Tyto kraje mají totiž malý počet voličů a i při předpokládaném vysokém volebním úspěchu koalice Pirátů a STANu bude stačit na postup z nižších příček kandidátky třeba jen tři tisíce preferenčních hlasů. 
 
Jak upozornily Seznam Zprávy, Piráti se proto budou snažit do koaliční smlouvy zahrnout zákaz kroužkování. Pokud by kandidáti jakýmkoliv způsobem vyzývali voliče ke kroužkování a nominující strana nesjednala pořádek, může být dokonce takový „individualista“ z kandidátní listiny ještě před volbami vyhozen. Mluví se i o tom, že koaliční strany by se měly zavázat, aby třeba jen na poslední místa kandidátky nenavrhovaly výrazné osobnosti, které by měly velkou šanci přeskočit ty, kteří budou mít na kandidátce de facto předurčeno volitelné místo. 
 
Těmto postupům se však vysmál předseda hnutí Trikolóra Václav Klaus ml., který má s kroužkováním osobní zkušenost. Během posledních sněmovních voleb získal druhý nejvyšší počet preferenčních hlasů ze všech kandidátů, celkem více jak 22 tisíc kroužků. Lepším byl už jen Andrej Babiš s více jak 48 tisíci hlasy. 
 
 
„To, jak stranický „deep state“ brání kroužkování, společně se Zuzanou Majerovou Zahradníkovou dobře známe. A stejně jim to bylo prd platný a skočili jsme,“ narážel právě na sněmovní volby z roku 2017, tehdy coby kandidát ODS, Václav Klaus ml. 
 
„V Trikolóře půjdeme úplně opačným směrem, než tato „digitálně - demokratická“ pokroková koalice. Kroužkování budeme u všech našich kandidátů, i těch z jiných stran na naší kandidátce, podporovat. Pokud někdo dokáže přesvědčit lidi, aby volili stranu kvůli němu a dali mu kroužek, je to jen dobře pro celek a o to nám jde. Ať vyhraje ten lepší a voliči rozhodnou,“ řekl Václav Klaus ml. 
 
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Karel Výborný

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Chcete prohlásit prezidenta nezpůsobilým?  Advokátka sepsala senátorům, co všechno je třeba. Nepotěší je

22:03 Chcete prohlásit prezidenta nezpůsobilým? Advokátka sepsala senátorům, co všechno je třeba. Nepotěší je

Senátní komise pro ústavu udělala první krok k převedení pravomocí prezidenta na jiné ústavní činite…