Piráti chtějí zmrazit platy poslanců a senátorů. Ušetřilo by to přes půl miliardy

13.08.2020 21:45

Piráti budou usilovat o zmražení platů poslanců, senátorů a dalších ústavních činitelů pro příští rok. Navrhnou, aby Sněmovna zákon projednala zkráceně jen v prvním čtení. Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše by návrh státu ušetřil více než půl miliardy korun, informují Lidovky.

Piráti chtějí zmrazit platy poslanců a senátorů. Ušetřilo by to přes půl miliardy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Piráti na tiskové konferenci ve sněmovně
reklama

Piráti společně s poslanci z dalších stran také připravují legislativu, jež by vázala růst platů politiků na celkový vývoj ekonomiky, nikoliv na průměrnou mzdu v nepodnikatelské sféře.

O záměru začnou Piráti jednat se zástupci ostatních sněmovních stran. „V současné době je systém nastaven tak, že by se platy poslanců a senátorů příští rok automaticky zvedly bez ohledu na to, jak se daří naší ekonomice, živnostníkům či zaměstnancům,“ uvedl Bartoš, podle nějž jde o rychlou odpověď na aktuální situaci kvůli koronavirové epidemii.

Ve chvíli, kdy budou k dispozici potřebná data o stavu ekonomiky, předloží poslanci nejen z Pirátské strany také návrh, který by pozměnil výpočet platů ústavních činitelů. „Nyní se platy politiků zvyšují v návaznosti na růst průměrné mzdy ve státním sektoru, to ale neodráží stav ekonomiky jako celku. Navíc to může u veřejnosti vzbuzovat podezření, že si politici zvyšováním platů úředníků, učitelů a dalších vlastně zvyšují odměny sami sobě,“ sdělil místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Mikuláš Ferjenčík. Podobný návrh Piráti ve Sněmovně neprosadili už v roce 2018.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Naše rodina si ho vybrala, aby komentoval rozloučení s Karlem Gottem a on... Hodně silná facka Železnému z ČT

15:30 Naše rodina si ho vybrala, aby komentoval rozloučení s Karlem Gottem a on... Hodně silná facka Železnému z ČT

Na moderátora České televize Jakuba Železného se snesla vlna kritiky po tom, co se otřel o vyznamena…