Piráti navrhují zavést odpovědnost státních úředníků za chybné pokuty

22.02.2019 13:03

Stát by měl získat možnost vymáhat po státních úřednících pokuty, které jiné státní úřady udělí za pochybení způsobená těmito úředníky. Předpokládá to novela zákona o majetku České republiky, kterou dnes představili Piráti. Dosavadní judikatura Nejvyššího soudu stanoví, že pokud jedna organizační složka státu platí pokutu jiné, nelze tyto peníze vymáhat po zaměstnancích, kteří svým postupem udělení pokuty způsobili.

Piráti navrhují zavést odpovědnost státních úředníků za chybné pokuty
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ivan Bartoš

Podle Pirátů ale nynější právní úprava nemotivuje státní zaměstnance, aby dodržovali zákony. „Ať už se totiž zaměstnanci či najatí odborníci dopustí například při zadávacím procesu u veřejné zakázky jakékoli i třeba úmyslné chyby, nemůže být po nich způsobená škoda za současné situace s úspěchem vymáhána," uvedl v tiskové zprávě šéf pirátských poslanců Jakub Michálek.

Piráti se opírají o rozhodnutí Nejvyššího soudu ve sporu mezi Ministerstvem obrany a jeho zaměstnancem. Kvůli pochybení zaměstnance udělil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) ministerstvu pokutu, které ji poté chtělo vymáhat po zaměstnanci. Protože však peníze byly převedeny z jedné složky státu na jinou a celkově stát neutrpěl finanční újmu, nebyla podle rozhodnutí soudu způsobena žádná škoda, a proto zaměstnanec nemusel pokutu uhradit.

Piráti chtějí upravit zákon tak, aby se pro podobné účely hledělo na každou státní složku jako na samostatnou. Podle nich by poté bylo možné pokuty, které uloží ÚOHS nebo jiný úřad, po státních úřednících vymáhat. Strana uvádí, že by se tak státní úředníci dostali do rovného postavení s úředníky v samosprávách, kteří za své chyby odpovědnost nést musí.

Piráti navrhují, aby Sněmovna zákon schválila už v prvním čtení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lže a manipuluje Milion chvilek? Počty účastníků prý nesedí. Petr Štěpánek přináší zajímavý důkaz z dřívějška

22:18 Lže a manipuluje Milion chvilek? Počty účastníků prý nesedí. Petr Štěpánek přináší zajímavý důkaz z dřívějška

„Chvilkaři lžou a manipulují,“ rozčiluje se na sociální síti bývalý radní pro rozhlasové a televizní…