Piráti okamžitě po volbách zřídí nový úřad. Teda ne. Zřídí Útvar. A ten vyhází úředníky na úřadu

24.09.2021 11:17 | Ze sítí

Internet se zasmál. Alespoň pár stovek těch, kteří si přečetli aktuální status Jakuba Michálka o plánech Pirátů. Protentokrát se soustředil na zřízení Vládního analytického útvaru. Bude prý plný odborníků a bude fungovat jako odborné zázemí pro naši zemi. Ne všichni měli pro plánované kroky pochopení.

Piráti okamžitě po volbách zřídí nový úřad. Teda ne. Zřídí Útvar. A ten vyhází úředníky na úřadu
Foto: Repro Facebook
Popisek: Poslanec Jakub Michálek se svou partnerkou, zastupitelkou Michaelou Krausovou

Anketa

Vadí vám, že se premiér Babiš ,,kamarádí" s Viktorem Orbánem?

7%
85%
hlasovalo: 35903 lidí
„Třicet tisíc lidí, kteří zbytečně zemřeli během covidové pandemie, jasně ukázalo, že tenhle stát ovládají neschopní chaotici. Proto po volbách vytvoříme Vládní analytický útvar - VAU. Ten obsadíme špičkovými nezávislými odborníky.  Naše země tak získá odborné zázemí pro to, aby hospodařila efektivněji, chystala kvalitní zákony a zmodernizovala českou ekonomiku. V případě nenadálých krizí, jako je například právě epidemie covidu, by útvar státním institucím pomáhal s rychlým rozhodováním," uvedli Piráti na svém Facebooku. Plány doprovodili fotografií poslance Michálka.

Stát prý mají řídit experti a používat k tomu skutečná data. Ne populistické loutky, kterým jde jen o vlastní prospěch.

„V zahraničí takové instituce fungují běžně a ukazuje se, že zefektivňují chod státu nebo mohou vylepšit příjmy rozpočtu. Příkladem může být britský GovLab, který řeší zejména digitalizaci a modernizaci státní správy, nebo Útvar hodnoty za peniaze (ÚHP) na Slovensku," uvedl k tomu Michálek.

Účastníci diskuse se okamžitě rozdělili na dvě nesmiřitelné skupiny. Jedna část viní pirátské politiky z udavačství a plýtvání peněz, druhá je hájí.

„Už máme Finanční analytický úřad, ale chápu, že pokud budou Piráti ve vládě, tak potřebují ještě Vládní analytický úřad, protože bez dalších poradců jsou úplně marný," napsala Eva P. „Vzhledem k mému pracovnímu zařazení se jen směji komentářům tady. Někteří si fakt nevidí ani na/za špičku nosu, a určitě se nedokážou podívat mimo tu maličkou krabici, ve které mají "další utrácení peněz z našich daní za krávoviny," kontroval Radomír S.

„A už to začíná. Piráti tvoří armádu udavačů. Aby zjistili, kdo má víc jak dva byty, dvě auta, kdo jezdí autem v Praze do práce a tak. Rudé zrůdy pirátské jsou nevolitelné," oponoval pro změnu Luboš V. „Takže ti, kdo se postaví estébákovi, jsou udavači?" ptala se Šárka M. Její komentář zůstal bez odpovědi.

„Další takový úřad potřebujeme asi jako Mekáč v každé vesnici," napsal zástupce údajného fanklubu KFC v České republice. „Spousta dalších pašalíků pro úředníky, kteří nic neprodukujou, jen doporučení a nařízení, to fakt všichni potřebujeme," přidala Milada T.

Až reakce Petra F. přinesla stanovisko admina oficiálního profilu opozičníků. Zmíněný Petr napsal, že takový úřad bude jen místem pro další příživníky systému.

Následně byl vyveden z omylu.

„Vládní analytický útvar nebude novým úřadem, ale vznikne v rámci Úřadu vlády. Rozhodně nebude úřadem klasických úředníků s razítky, ale moderní vědecká instituce s analytiky a dalšími odborníky s úkolem maximálně zefektivňovat využívání veřejných prostředků. Jak ukazují i příklady ze zahraničí, zaměstnání každého z nich se bohatě vyplatí. Zahraniční praxe dokonce ukazuje, že takové útvary mohou výrazně přispět k dlouhodobému snižování nepotřebných úřednických pozic," napsal admin. Jinými slovy řekl, že plánovaný útvar pod Úřadem vlády připraví o místo úředníky.

Fanoušci chtěli ihned vědět, zdali útvar znamená nové platy na nové pozice.

Reakce se nedočkali.

Z celkového pohledu je patrné, že téměř 80 procent diskutérů stálo proti pirátskému postoji, dvacet procent ho hájilo.

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek

  • Piráti
  • Pusťte nás na ně, porveme se za vás!
  • poslanec

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Po videu s usměvavým Zemanem: I na smrtelné posteli bude kompetentnější než Vystrčil

20:33 Po videu s usměvavým Zemanem: I na smrtelné posteli bude kompetentnější než Vystrčil

Hradní kancléř Vratislav Mynář dnes předložil důkaz, že hospitalizovaný Miloš Zeman je schopen jedna…