Pirátský poslanec burcoval před zahraničními novináři: Musíme ochránit důvěryhodnou ČT. Podpořit finančně vybraná nezávislá média. Pravdivému informování nezabrání Štěpánek ani Klaus ml.

16.12.2018 17:53

REPORTÁŽ Je potřeba podpořit veřejnoprávní média, třeba daňovými úlevami. Události v ČT jsou nejpopulárnější a nejsledovanější novinářský projekt. Pravdivému informování nezabrání ani dezinformátor Štěpánek či poslanec Václav Klaus mladší. S tím předstoupil před několik desítek evropských novinářů na semináři lipské organizace pro svobodu médií, která se uskutečnila o víkendu v Praze, pirátský poslanec Tomáš Martínek. Informoval také o možných důsledcích projednávání Babišova konfliktu zájmů v Evropském parlamentu, který může v případě zastavení eurodotací odvrátit české příznivce EU od Bruselu. Vychválil též Seznam.cz za mediální osvětu, který podle něj patří k nejlepším hned po veřejnoprávních médiích.

Pirátský poslanec burcoval před zahraničními novináři: Musíme ochránit důvěryhodnou ČT. Podpořit finančně vybraná nezávislá média. Pravdivému informování nezabrání Štěpánek ani Klaus ml.
Foto: Hans Štembera
Popisek: Protestní akce proti volbě nominanta hnutí ANO Petra Štěpánka na člena Rady pro rozhlasové a televizní vysílání
reklama

„Babiš je předsedou vlády, v jeho hnutí jsou ministři, kteří mají v gesci rozdělování dotací. Sám se zúčastňuje jednání ohledně dotací v EU,“ uvedl v úvodu svého vystoupení před auditoriem poslanec Martínek. A pokračoval o šéfovi Strakovky: „Jeho ministři z jeho strany ovládají důležitá ministerstva, která se dotacemi zabývají, například ministerstvo financí nebo ministerstvo pro místní rozvoj. V rámci systematizaci pracovních míst jsou propouštěni zaměstnanci za nejasných podmínek, a jsou často nahrazováni příznivci nebo členy hnutí ANO. Nejen dotace z EU, ale i peníze ze státního rozpočtu dostávají firmy premiéra. Odpouští se jim daňové povinnosti,“ uvedl pro evropské novináře pirátský poslanec.

Lakování na růžovo?

Anketa

Na čí straně jste ve sporu o zastavení evropských dotací Agrofertu?

hlasovalo: 31022 lidí
„Mediálně si přivlastní veškeré úspěchy ostatních stran. Chlubí se ekonomickým růstem, který je ale minimálně v celé střední Evropě a záleží na růstu německé ekonomiky. To není zcela objektivní informování veřejnosti. Pak jde o mediální akce pana Babiše. V posledních letech je v ČR trend, kdy se média dostávají od zahraničních vlastníků do rukou českých podnikatelů. Kvůli silné konkurenci a menšímu počtu předplatitelů náklady klesají. Oligarchové mají na tom jiné zájmy než je zisk. Mediální moc umožňuje ovlivňovat občany tak, jak majitel média potřebuje,“ uvedl Martínek a seznámil přítomné s realitou: „Babiš je skrze svěřenecký fond a Agrofert majitelem hned několika důležitých médií. Jednak je to vydavatelství MAFRA, které se v současné době slučuje s vydavatelstvím Bauer media. Díky této fúzi se stane největším vydavatelem tištěných periodik v České republice. Je vlastníkem také jednoho z největších rádií Impuls a televize Óčko. Díky této televizi či volnočasovým médiím z Bauer média může mít významný vliv i na české osobnosti,“ varoval Martínek. V poslední době se prý ozývá hodně hlasů především z hudební scény proti trestně stíhanému premiérovi. Proto jsou pro něj důležitá média, která mohou být pákou na tyto celebrity. Hnutí ANO může z pozice moci ovlivňovat i jiná komerční média. Například se jedná o prostředky různých ministerstev na propagaci různých projektů včetně těch z EU. Například na propagaci hnutí ANO na zavedení EET, na které bylo ze státního rozpočtu vyčleněno 130 miliónů korun,“ vypočítával Pirát. „Dodnes média, která získala tuto zakázku, se zdají býti více nakloněna vedoucímu hnutí ANO. Bohužel může jít také o prostředky, určené pro propagaci evropských projektů, což vyžaduje sama EU. Je to v průměru 0,3 procenta z každého projektu, který je v rámci ČR realizován,“ varoval ještě.

Politici v akci

„Zjišťujeme také snahy o změnu mediálních zákonů. Například někteří poslanci by chtěli pustit povinnost média, které potřebuje vysílací licenci ohledně objektivity či vyváženosti zpravodajství. Z mého pohledu není přípustné, aby to bylo umožněno. Protože pokud by se tak stalo, média by minimálně nesměla přijímat peníze od státních institucí, protože by vždy hrozil střet zájmů,“ uvedl Martínek. Další problém prý nastává i u veřejnoprávních médií. „Strany jako SPD, komunisté a také bohužel někteří členové premiérova hnutí ANO se při jednání volebního výboru, který má na starosti veřejnoprávní média a je regulačním orgánem Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, staví proti schválení výročních zpráv, jako je to v případě České televize a Českého rozhlasu. Dvojí neschválení výroční zprávy by mohlo mít za následek odvolání členů mediálních rad a zvolení nových členů,“ opětovně varoval poslanec a pokračoval: „Při současném způsobu tajných voleb Poslanecké sněmovny, kdy se stává, že jsou voleni téměř dominantně zástupci těchto tří stran a průměrné zastoupení není touto koalicí respektováno. Nové vedení rad by pak nemělo problém s výraznými personálními změnami v České televizi. Hnutí ANO například nominovalo do Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Petra Štěpánka, který je častým přispěvovatelem na dezinformačních webech a nepokrytě útočil na Českou televizi, kterou by doslova nechal podminovat,“ šokoval přítomné Tomáš Martínek.

Kdo se bojí ČT a chce její likvidaci

„Problém ČT je například v oblasti transparentnosti hospodaření, ale zpravodajství této veřejnoprávní televize je považováno za nejdůvěryhodnější,“ obhajoval Českou televizi pirátský poslanec. „V posledním průzkumu byla důvěryhodnost večerních Událostí 66 procent, přičemž druhé nejlepší zpravodajství komerční televize mělo pouze sedmnáctiprocentní důvěryhodnost. Je možné, že nakonec k neschválení zprávy nedojde, ale i tak je to pouze oddálení problému převzetí veřejnoprávních médií vládnoucími politiky, protože mediální rady se přeměňují postupně. Před volbami v roce 2021 bude už převolena celá rada. Radní pak mohou přihlížet tomu, jak budou navrhovány zákony, které by mohly ignorovat střet zájmu. Navíc se objevují politici v jiných stranách, včetně opozičních, kteří pravděpodobně podporují útoky na veřejnoprávní média. Jedná se například o poslance Václava Klause mladšího z ODS, který byl iniciátorem projednávání pořadu Zprávičky na dětském kanálu ČT Déčko na výboru pro vzdělávání. V brzké době se touto kauzou bude zabývat i volební výbor, a to přesto, že primárně odbornými, nezávislými orgány jsou Rada ČT, případně Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Opoziční poslanec tak přinese záminku, která ve svém důsledku pomůže boji proti České televizi,“ nepřestával překvapovat přítomné zahraniční novináře Martínek.

Anketa

Myslíte si, že by ředitel René Zavoral měl v Českém rozhlase provést zásadní změny?

97%
3%
hlasovalo: 5526 lidí
Různé zprávy se podle něj objevují i u dalších veřejnoprávních médiích. „V těchto dnech například nebyla prodloužena smlouva řediteli Rádia Vltava Českého rozhlasu. Hradní kancléř Vratislav Mynář přiznal v rozhovoru pro XTV, že si prezident Zeman zve na kobereček za zavřené dveře generální ředitele veřejnoprávních médiích a ovlivňuje je, jakým způsobem by měla tato média fungovat. Změny ve vysílání veřejnoprávních médiích, stejně tak jako personální změny se dají často chápat jako snaha zalíbit se politikům. Musím konstatovat, že pouze vlastnictví médií není jen samostatný problém, ale i ovlivňování dalších komerčních médií, samozřejmě snaha i o ovládnutí veřejnoprávních médií,“ zdůraznil Martínek.

Agrofert jako stát ve státě

„Oligarcha je pro mě člověk, který si kupuje médium pro jiné zájmy než jenom kvůli přímému finančnímu zisku, ale kvůli nepřímému finančnímu zisku. Tedy kupuje proto, aby mohl zakrývat své kauzy, aby si koupil médium, které proti němu dlouhodobě psalo negativní zprávy. Pak může říci, že zruší sekci investigativních novinářů a budou se přebírat zprávy od Reuters a podobně. Nebude dělat vlastní novinářskou práci, ale jen hlásné médium,“ vysvětloval přítomným Martínek. „Chápu současného premiéra, oligarchu, který vstoupil do politiky jenom proto, aby si ochránil své finanční zájmy. Nakupuje média proto, aby si ochránil svůj mediální ohlas, který právě souvisí s tím, aby byl lidmi považován za seriozního politika a mohl si tak ochránit své zájmy, které jsou finančními zájmy. Nebyl bych rád, kdyby nedávné hlasování Evropského parlamentu proti podnikání Andreje Babiše se obrátilo v nenávist lidí proti EU,“ posteskl si pirátský poslanec před novinářským auditoriem. „Že si řeknou, že se přestanou vyplácet dotace a platilo by se to ze státního rozpočtu. Nedivil bych se, kdyby to nakonec dospělo do stádia, kdy  Agrofert pana Babiše bude financovat ze státního rozpočtu státními dotacemi, pokud budou utaženy evropské kohoutky. Lidi pak řeknou – my to platíme kvůli EU, která nám ty zdroje zatrhla. Řešení je samozřejmě složité, ale musí se tlačit na to, aby střet zájmů nenastával. Pokud se to povolí i v jiné zemi, vidíme to nejen v Čechách, ale i v zemích východní Evropy, ať už to je Maďarsko, částečně Polsko či Bulharsko. Může se to rozšířit jako lavina po celé EU a to bude znamenat konec Evropské unie ve smyslu rozpadu na národní státy, a to si tady rozhodně nikdo nemůže přát. Protože když byla Evropa rozdělena na národní státy, nevedlo to k ničemu dobrému. K ekonomickým válkám i tomu horšímu. Musíme se tedy snažit odstranit střety zájmů a dobře to vysvětlit veřejnosti,“ burcoval Tomáš Martínek. „Ochránit veřejnoprávní média, která z mého pohledu i z pohledu 66 procent obyvatel, kteří si myslí, že jsou důvěryhodná a objektivně informují. Jsou tu i další média, která tak dobře činí, třeba Seznam.cz, který byl právě s Českým rozhlasem a Českou televizí ve zprávě Rady pro rozhlasové a televizní vysílání za rok 2017 vyhodnocen jako médium, které dělá nejvíce z pohledu mediální gramotnosti. Někdo má prostě určitý zájem a nemůže dané věci věřit na sto procent nebo to brát tak objektivně, jako by to bylo podáváno nezávislým zdrojem,“ konstatoval pirátský poslanec.

Pomoc správným médiím

Poté se pochlubil: „V Poslanecké sněmovně se projednává daňový balíček, a já tam předkládám balíček, který by mohl alespoň částečně pomoci nezávislým médiím. Je důležité rozlišit, co je nezávislé médium. U nás funguje mnoho médií, která se tváří jako nezávislá, nazývají se tak například ParlamentníListy, které umožňují v uvozovkách publikovat každému, ale ve skutečnosti je vlastní senátor Ivo Valenta a může určovat směr tohoto média. To, co jsem předložil, dává možnost uplatnit daňový odečet ze základu daně pro dary veřejnoprávním médiím. Je to administrativní zjednodušení pro tato média, aby mohly dary dostávat i ve větším množství," řekl Martínek.  

„Podpořil bych i větší zdanění digitálních korporací. Tuším, že se jedná o tři procenta a ty peníze by se daly přerozdělit různým médiím, pomoci jim se sdílením třeba na facebooku. Jako Piráti si nemyslíme, že takzvaná daň z odkazu, která se řeší na půdě EU, od kterého si velká média slibují, že to bude pro ně velký finanční přínos, tak my jsme opačného názoru. Dokonce jsme v různých zemích pořádali demonstrace proti tomuto článku i proti částečné cenzuře. Seznam.cz, který má u nás skoro stejný podíl na trhu jako Google ve vyhledávání, by neměl platit za zveřejňování náhledů odkazů médiím. Když se podívám na český Seznam, tak on zavedl přesný opak – zavedl možnost platit médiím za zveřejňování jeho článků,“ pochválil portál pirátský poslanec Martínek.

Ing. Tomáš Martínek

  • Piráti
  • Tento profil není využívan. www.tomas-martinek.eu je správný
  • poslanec

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Václav Fiala
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Poprava“ Šarapatky? Aktér „spacákové revoluce“ se vyjádřil. A mnohé je jasnější

22:21 „Poprava“ Šarapatky? Aktér „spacákové revoluce“ se vyjádřil. A mnohé je jasnější

Sněmovní volební výbor bude příští úterý projednávat návrh Barbory Kořanové z hnutí ANO na odvolání …