Pithart: Klaus porušil ústavu. Dobeš dnes už neměl být ministrem

29.02.2012 22:41

Protesty studentů vůbec neměly nastat, Dobeš totiž podle ústavy v tuto chvíli vůbec nemá být ministrem. Předseda vlády Petr Nečas už vloni navrhl prezidentovi Dobešovo odvolání, ale Klaus tehdy odvolání nepřijal. „Porušil tak nejen ducha, ale přímo literu ústavy,“ upozornil místopředseda Senátu Petr Pithart (KDU-ČSL).

Pithart: Klaus porušil ústavu. Dobeš dnes už neměl být ministrem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místopředseda Senátu Petr Pithart

"Jak to, že je (Dobeš) stále ministrem?" táže se Pithart a argumentuje článkem 74 ústavy: „... prezident republiky odvolá člena vlády, jestliže to navrhne předseda vlády.“ Václav Klaus však návrh na odvolání Josefa Dobeše nepřijal a navíc ho označil za nejlepšího polistopadového ministra školství.

„Ústava s takovým počínáním prezidenta nepočítá. Ani to neumí," kritizuje Klause v kometáři pro LN Pithart. „Jaká je to tedy situace? Jediná její přesná charakteristika zní: nemožná. Nemyslitelná,“ napsal Petr Pithart v Lidových novinách.

„Nemohla se totiž stát, nelze o ní proto smysluplně ani mluvit. Není na ni ústavní lék ani opravný prostředek. Proč by měl být, když přece prezident slavnostně slíbil, že ústavu bude dodržovat. Kdyby odmítl slib složit, prezidentem by se nestal,“ uzavřel senátor.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jhe

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kostlivec ve skříni Transparency International! Půjčka, dotace? Šlo to pod stůl. Zloděj křičí, chyťte zloděje, směje se žalobě na Babiše strážce tehdejší kauzy

5:10 Kostlivec ve skříni Transparency International! Půjčka, dotace? Šlo to pod stůl. Zloděj křičí, chyťte zloděje, směje se žalobě na Babiše strážce tehdejší kauzy

Třicet milionů korun. Takovou dostala v roce 2001 česká Transparency International (TI ČR) půjčku od…