Pivnicový puč, něco jako Hitler. Kolem plánované akce Matěje Hollana je tak rušno, že do věci vstoupila policie

03.09.2016 13:36

Poté, co brněnského radního Matěje Hollana z Žít Brno vyhnali z jedné z místních hospod s tím, že ho tam jako „vítače uprchlíků“ nechtějí, se rozjel kolotoč příprav dalších akcí a protiakcí. Hollan chce dát najevo, že se nedá zastrašit a hodlá do pivnice přijít znovu, tentokrát s policií. Za to se mu směje někdejší člen ODS a bněnský bloger Petr Paulczynski. Připomíná to prý Hitlerův puč. Hollan navíc už teď ví, že před pivnicí narazí na své odpůrce.

Pivnicový puč, něco jako Hitler. Kolem plánované akce Matěje Hollana je tak rušno, že do věci vstoupila policie
Foto: David Daniel
Popisek: Bývalý náměstek brněnského primátora Matěj Hollan

V pondělí v Brně proběhne akce s názvem Pivem proti nenávisti, kde brněnský radní Matěj Hollan z hnutí Žít Brno chce dát najevo, že si v naší společnosti může chodit do jakékoli restaurace uzná za vhodné a nikdo mu v tom nesmí bránit. Přesně k tomu přitom došlo ve čtvrtek večer v centru Brna. Hollana s Matějem Stropnickým vyhnali z jedné ze zdejších hospod. V pondělí chce Hollan ukázat, že se nedá zastrašit.  

„Jak jsem pochopil z telefonů a sms, pondělí akci PIVEM PROTI NENÁVISTI pochopili lidé z Johny Kentus Gang, protiislamských a dalších nahnědlých společenství jako výzvu ke konfrontaci. Situaci řeším s policií, vč. specialistů na extremistů, aby to v pondělí proběhlo v klidu. Jediný smysl akce je ukázat, že na veřejně přístupná místa má přístup každý, že nikdo nebude nikoho vyhazovat a nikdo nemá právo samozvaně rozhodovat o tom, kdo může nebo nemůže chodit do společnosti. Doba žlutých hvězd se vrátit nesmí. Pokud to děcka z JKG a dalších prima part chápou jinak, svědčí to o nich hodně,“ napsal na sociální síti Facebook.

Vyhodíš je dveřmi, vrátí se oknem

Akce Pivem proti nenávisti proběhne v pondělí od 6 hodin večer v pivnici U Poutníka. Hollan znovu zdůraznil, že tuto akci pořádá proto, aby ukázal, že se nedá zastrašit.

Akce však vyvolala protiakci. Zastupitel brněnské městské části Brno-Bystr Viktor Lošťák svolává lidi, kteří nemají Matěje Hollana v lásce, před tutéž pivnici v podobnou dobu, přesněji řečeno od půl šesté do půl osmé, aby Hollanovi zabránili ve vstupu do podniku.

„Stalo se, že z brněnské hospody U Poutníka vyhodili Matěje Stropnického a Hollana. Už jim došla trpělivost. Ale znáte to – vyhodíš dveřmi, vrátí se oknem. Matěj Hollan a jeho aktivističtí kamarádi se chtějí vrátit v pondělí. A co my? My tam na ně budeme čekat. Přidejte se, sdílejte, pozvěte kamarády!“ píše k akci Brno znovu blokuje svolavatel Lošťák.

Domnívá se, že Hollan teď jen sklízí to, co sám zasel. Aktivisté Hollanova tyou prý vytlačují jiné lidi z médií a z veřejné debaty, což nelze tolerovat. „Nikdo v historii brněnské politiky nebyl tak nenáviděný jako Matěj Hollan a Žít Brno. Za dva roky dokázali svou politikou to, co se nepovedlo nikomu – postavit proti sobě celé město. Zastavená privatizace, manipulace výběrových řízení, dosazování kamarádů a politicky spřízněných osob, nepotismus, odměňování spolubojovníků dotacemi a trafikami, šílené integrační plány bez sebemenšího respektu k realitě,“ pokračoval v palbě Lošťák.

Protest proti magistrátnímu radnímu prý není žádná fašistická demonstrace, jak Hollan naznačuje, ale jen občanské vyjádření názoru. Prostě – už  toho bylo dost.

Někdejší člen ODS a bněnský bloger Petr Paulczynski si pak v nadsázce klade otázku, zda se v pondělí nedočkáme opakování Hitlerova pivnicového puče v Mnichově z roku 1923 v pivovaru Bürgerbräukeller. „Když povolává Hollan k Poutníkovi policii proti svým odpůrcům, nemůže se jednat o opakování Hitlerova pivnicového puče?“ směje se Hollanovi Paulczynski.

CO BYL PIVNICOVÝ PUČ SI PŘEČTĚTE ZDE

Jak je to s Romy a disident Sobotka

Ke svému prohlášení Hollan přidal ještě vysvětlení, proč máme i dnes tolik problémů se začleňováním Romů do české společnosti. „Komentáře pod včerejšími statusy jsou velmi výživné, obzvláště mě těší velký zájem o problematiku bydlení, kde píšete, ať si Romové pomůžou sami, ať si postaví bydlení vlastníma rukama jako my všichni a ať si je ubytuju doma. Děkuju moc za podněty – přesně kvůli tomuto přístupu je situace čtvrt století po revoluci tak špatná, jaká je,“ doplnil Hollan. V Brně to ale chtějí dělat jinak a lépe. Město hodlá zabránit dalšímu obchodu s chudobou.

Nakonec přidal jedno rýpnutí do ČSSD. „Jinak zdravím z národního zahájení Dnů evropského dědictví ve Slavonicích, kde jihočeský hejtman Zimola (ČSSD) řeční o tom, že duhové průvody tady nedopustíme. Nenávist a potlačování práv menšin jsou báječné evropské hodnoty. Ten Sobotka se v tý straně fakt musí cítit jako disident.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šílené. Profesor na medicíně řekl „těhotná žena“, a hned se začal omlouvat. Likvidační petice studentů

19:08 Šílené. Profesor na medicíně řekl „těhotná žena“, a hned se začal omlouvat. Likvidační petice studentů

Konzervativní noviny přeložily text novinářek Barri Weiss a Katie Herzog o stále se šířící ideologii…