Pivo je příliš levné. Celospolečenská tolerance alkoholu je problém. Nová šéfka protidrogové centrály se chystá do boje

03.08.2018 11:26

Protidrogovou politiku vlády povede Jarmila Vedralová, která dosud působila na Ministerstvu zdravotnictví, kde se například podílela na vzniku protikuřáckého zákona. Ve své nové funkci se chce nyní hlavně zaměřit na příliš velkou dostupnost alkoholu. „Není normální, aby voda v restauraci stála více než pivo,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz šéfka protidrogové centrály.

Pivo je příliš levné. Celospolečenská tolerance alkoholu je problém. Nová šéfka protidrogové centrály se chystá do boje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Půllitr piva, ilustrační foto
reklama

Sama Vedralová říká, že rozhodně nemá pocit, že nastupuje do neznámého prostředí. „S odborem protidrogové politiky jsem z pozice pracovníka na Ministerstvu zdravotnictví spolupracovala velmi úzce,“ dodala. Přesto například Piráti hovoří tak, že je na tuto pozici nekompetentní osobou. „S Piráty jsem nikdy nejednala, nevím, z čeho jejich kritika vychází,“ divila se nová šéfka protidrogové centrály.

A nechvalně se na její adresu vyjádřil i bývalý národní protidrogový koordinátor, když zmínil, že je nejhorší možnou volbou pro vedení tohoto odboru. „Musím také říct, že z pozice koordinátora si nelze dovolit řešit pouze svoje postoje, je potřeba vycházet z vědeckých důkazů a vést transparentní diskuze s odbornou společností,“ řekla Vedralová s tím, že chce, aby se dialogy vedly konstruktivněji.

Poté zmínila, že ona naopak na své nastoupení do funkce zaznamenala pozitivní ohlas. „A to jak i ze strany odborné veřejnosti, tak i od kolegů z jiných resortů,“ upřesnila.

Následně vyvrátila tvrzení, která kolují, a sice, že je zastánkyně represí a že hrozí kriminalizace uživatelů drog. „Nevím, o co se toto tvrzení opírá. Represí se drogy nevymítí. Vždy jsme podporovali vyváženou protidrogovou politiku represe a prevence,“ uvedla a doplnila, že vyzdvihnout musí jednoznačně primární prevenci.

Jako svůj nejzásadnější úkol vidí práci na nové národní strategii protidrogové politiky. „Svoje teze chci konzultovat s odbornou společností, ale i s ostatními resorty,“ upřesnila.

Hlavním bodem, na který se zaměří, bude prý užívání legálních návykových látek. Celospolečenská tolerance alkoholu je podle Vedralové skutečně problémem a bude těžké s tímto bojovat, nicméně jej považuje za výzvu. „Alkohol na nás ze všech stran „skáče“. Cenová i místní dostupnost alkoholu je bohužel neadekvátní. Již dříve Ministerstvo zdravotnictví cenovou dostupnost u alkoholu řešilo, například pivo je oproti nealkoholickým nápojům zbytečně levné,“ míní.

  • Původní zdroj ZDE

V případě, že by s takovým návrhem na zdražení piva přišla, se prý tlaku ze strany lobbistů neobává. „Zájmy takových lidí chápu, je jejich prací bojovat za svou věc. Nicméně musím říct, že se jich nebojím. Není skutečně normální, aby voda v restauraci stála více než pivo,“ uzavřela Vedralová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lidi jsou spodina? Ne! udeřil Okamura na TOP 09. A rozbalil to proti EU: Vytáhl zlé věci

11:54 Lidi jsou spodina? Ne! udeřil Okamura na TOP 09. A rozbalil to proti EU: Vytáhl zlé věci

Premiér Andrej Babiš (ANO) požádal poslance o prodloužení nouzového stavu až do 11. května a podrobn…