Plaga se postavil Babišovi kvůli maturitám

08.03.2021 18:26

Ministr školství Robert Plaga se postavil šéfovi Andreji Babišovi. Jde o maturity. Premiér je chce rušit kvůli covidu. „Nezodpovědnost a devalvace vzdělání,“ namítá ministr. Jde o osudy desítek tisíc studentů.

Plaga se postavil Babišovi kvůli maturitám
Foto: repro TV Prima, tan
Popisek: Robert Plaga v Partii Terezie Tománkové

Ministr školství Plaga se postavil proti návrhům svého šéfa, premiéra Andreje Babiše, na udělování tzv. úředních maturit. Maturita je podle Plagy nutným požadavkem pro výkon řady profesí a její plošné nahrazení úředním rozhodnutím na základě studijních výsledků by prý podle něj znamenalo devalvaci vzdělávání. Rovněž by to prý bylo nezodpovědné jak vůči žákům, tak ale i jejich budoucím zaměstnavatelům.

„Již v lednu, kdy jsme představovali úpravy maturit, jsme jasně řekli, že další možné úpravy budou záviset na vývoji epidemické situace. Vzhledem k tomu, že závažnost situace stále neumožňuje návrat k prezenčnímu vzdělávání, je namístě přistoupit k dalším úpravám. A to zejména s ohledem na další pracovní povinnost žáků vybraných zdravotních a sociálních oborů. Úřední maturita však není správnou a adekvátní cestou,“ řekl v pondělí ministr.

Úřad také oznámil, že chce o podobě maturitních zkoušek rozhodnout do konce tohoto týdne. Již v lednu Plaga uvedl, že se podobně jako loni zcela zruší slohy z češtiny a cizích jazyků. U didaktických testů by se měl protáhnout čas a ústní zkoušky mají zůstat.

Testy a ústní část mají podle ministerstva svůj účel a je nutné je zachovat i v dnešní bídné situaci. Dlouhodobá nepřítomnost žáků ve školách je podle úřadu od září vyvažována on-line výukou nebo třeba doporučeními, aby se studium maturantů ve druhém pololetí zaměřovalo zejména na přípravu k maturitě.

Podle mluvčí ministra Anety Lednové je také MŠMT připraveno zohlednit situaci letošních maturantů, kteří kvůli nařízené pracovní povinnosti nebo dobrovolné pomoci v zařízeních poskytují zdravotnické nebo sociální služby. Údaje Cermatu říkají, že se k jarnímu termínu maturit přihlásilo 72 751 studentů. Státní maturitní testy by se měly konat od 3. do 7. května, školní, ústní maturity pak od 16. května.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: AZy

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Práskat vlastní zemi do Bruselu! Bašta se pustil do Pirátů tak, že musel zasáhnout Železný

22:06 Práskat vlastní zemi do Bruselu! Bašta se pustil do Pirátů tak, že musel zasáhnout Železný

Lídři Pardubického kraje, sedmi kandidátek na základě průzkumu volebního potenciálu pro ČT, se zúčas…