Plán rovného odměňování: Zaměstnavatelé budou muset v inzerátech uvádět mzdu

26.12.2022 11:32 | Zprávy

Zaměstnavatelé možná už brzy budou muset v inzerátech na pracovní pozice uvádět také výdělek. Zrušit by se měly i takzvané doložky o mlčenlivosti o výši mzdy či platu. Upravit to má novela zákoníku práce, kterou by mělo ministerstvo práce předložit příští rok. Počítá s tím plán opatření k rovnému odměňování žen a mužů na roky 2023 až 2026, který má ČTK k dispozici. Osmdesátistránkový dokument schválila před Vánocemi vláda. Česko patří v EU k zemím s největšími rozdíly ve výdělcích mužů a žen. Podle dokumentu ženy vydělávají v průměru zhruba o 17 % méně. Na stejných pozicích za srovnatelnou práci ženy mají ve firmách o desetinu méně a ve veřejném sektoru o 5 % méně.

Plán rovného odměňování: Zaměstnavatelé budou muset v inzerátech uvádět mzdu
Foto: Dollarphotoclub
Popisek: Peníze

„Struktury odměňování jsou zneprůhledněné, uchazečky a uchazeči často nejsou seznámeni s výší mzdy před nástupem do zaměstnání, zaměstnanci a zaměstnankyně postrádají dostatečně přehlednou informaci o systémech, politikách a pravidlech odměňování ve firmách a v organizacích, nerozumí svým výplatním páskám, o odměňování se téměř nemluví,“ uvádí dokument.

Autorský tým uvádí, že v roce 2018 se průměrná mzda mužů a žen v Česku celkově lišila o 19 %. Na stejném pracovišti dosahoval rozdíl 15 %, ve stejné kategorii zaměstnání (klasifikace CZ-ISCO) pak 14 % a při stejné práci na stejném pracovišti 9 %. V roce 2020 vydělávaly ženy v průměru o 17 % méně, na stejném pracovišti o 15 % méně, ve stejné kategorii zaměstnání o 13 % a za stejnou práci na stejném místě o 9 %. U mužů a žen se základním vzděláním rozdíl činil 15 %, u vyučených 22 %, u středoškoláků a středoškolaček s maturitou 19 % a u vysokoškoláků a vysokoškolaček 26 %. Rozdíly v průměrném počtu odpracovaných hodin jsou ale velmi malé a odlišnost v odměňování jimi není možné vysvětlit, stojí v dokumentu. Nižší příjem žen má negativní dopad na rodinné rozpočty a na životní úroveň domácnosti, promítá se i do menších důchodů ve stáří. Stát zas přichází o příjmy z daní a z odvodů.

Příčiny rozdílů v odměňování žen a mužů jsou podle materiálu už ve vzdělávání, ve směřování dívek do méně ohodnocených oborů i v předsudcích, překážkách ve slaďování práce a péče o rodinu a diskriminaci. Za jednu z hlavních překážek označuje autorský tým netransparentnost.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zelené bezmozky. Pravda jim nemůže stát v cestě dobrému příběhu, rozebírá Vyoral

17:16 Zelené bezmozky. Pravda jim nemůže stát v cestě dobrému příběhu, rozebírá Vyoral

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA – „Estonsko a další dělají za USA černou práci,“ míní komentátor To…