Plánované operace v cizině proplatí pojišťovna v českých cenách. Zbytek si sežeňte, kde chcete

06.07.2014 10:09

Kdo chce během prázdnin absolvovat plánovanou operaci v cizině, musí počítat s tím, že si ji zaplatí. Od letošního dubna už o souhlas své zdravotní pojišťovny žádat nemusí. Po návratu mu pojišťovna proplatí účet, ale jen ve výši, kterou by vydala za tuto operaci v tuzemsku.

Plánované operace v cizině proplatí pojišťovna v českých cenách. Zbytek si sežeňte, kde chcete
Foto: Martin Kovář
Popisek: Chirurgický zákrok, ilustrační foto

To může být mnohdy výrazně méně, než pojištěnec zaplatí ze svého, řekl ČTK mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Oldřich Tichý. Stejně postupují podle směrnice o přeshraniční péči všechny zdravotní pojišťovny v ČR.

Péče by měla být poskytnuta za stejných podmínek jako místním

Pro turistický pobyt v Evropě, kdy člověka zastihnou zdravotní obtíže nečekaně, platí už řadu let jiný režim - na základě průkazu pojištěnce (EHIC) mají Češi v zemích Evropské unie, Evropského hospodářského prostoru a ve Švýcarsku nárok na poskytnutí nezbytné zdravotní péče, aby se kvůli léčení nemusel předčasně vrátit domů. Pojišťovna léčení uhradí.

Pro cestu do Srbska, Černé Hory a Turecka si musejí pojištěnci nechat od své pojišťovny vystavit tzv. evropské formuláře, s nimi pak mají nárok na poskytnutí nutné a neodkladné zdravotní péče, pojišťovna ji uhradí. Cokoli navíc platí pojištěnec. Stejně je to v Makedonii, kde se ale u lékaře předkládá průkaz pojištěnce.

Tichý upozornil, že péči na účet pojišťovny nutno čerpat ve zdravotnických zařízeních, která jsou napojena na místní systém pojištění. Péče by měla být poskytnuta za stejných podmínek jako místním, tedy s případnou spoluúčastí a poplatky. Pokud klient z nějakého důvodu musí péči zaplatit na místě, dostane po návratu náhradu, ale jen do výše, kterou za péči platí jeho pojišťovna v tuzemsku.

Pokud by klienta ošetřil například soukromý hotelový lékař, péči musí klient plně zaplatit, po návratu proplatí pojišťovna účet do výše českých cen. Z prostředků zdravotního pojištění se nikdy neplatí zaplacená spoluúčast, ani repatriace, tedy přeprava vážně zraněného či zemřelého do vlasti. Vedle průkazu pojištěnce se podle Tichého vyplatí uzavřít i komerční pojištění, které spoluúčast a repatriaci pokrývá.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…