Plať, vládo. Nejsme fackovací panák, bouří se podnikatelé

21.11.2021 19:21

Stát zavádí restrikce, omezuje podnikání; podnikatelům tak vznikají ztráty, které si sami nezavinili. Nejde ani o živelní pohromu, pokud za ni nepovažujeme nekompetentní politiky, ale o neschopnost vlády zvládat covidovou situaci jinak než na úkor malých podnikatelů a živnostníků. Podnikatelské odbory tedy prohlašují: Když vláda omezila obraty malých podnikatelů a živnostníků, musí jim tyto ztráty kompenzovat. V opačném případě jde o protiprávní zásah do svobody podnikání.

Plať, vládo. Nejsme fackovací panák, bouří se podnikatelé
Foto: Hans Štembera
Popisek: Radomil Bábek

Radomil Bábek k tomu říká: „Bez náhrady nákladů a ušlého zisku se spousta podnikatelů a živnostníků opět dostane do finančních potíží, když z předchozích lockdownů a restrikcí se ještě zcela nevzpamatovali. A nejde už jen o podnikatele v gastro oborech, ale nová ‚opatření‘ vlády zasáhnou i všechny, kdo podnikají ve službách, v cestovním ruchu, v kultuře, ve vzdělávání či rekreačních a sportovních aktivitách.“ A předseda Podnikatelských odborů Bábek k tomu dodává: „Podle všech výroků vlády se opět celá tíže restrikcí projeví na obchodu a službách, a to především na středních a malých firmách či živnostech, zatímco jako v předchozích obdobích covidu bude průmysl fungovat s mnohem menší zátěží. Jak se takové zvýhodňování výrobních firem slučuje s tím, že služby tvoří 62 % HDP, zatímco průmysl necelou polovinu toho, tedy asi 30 % HDP? Vládo, malí podnikatelé a živnostníci tady nejsou od toho, aby ti dělali nárazník či fackovacího panáka!“

Podnikatelské odbory odmítají, aby vláda omezila kompenzace, které navíc teprve zvažuje, padesátiprocentním poklesem obratu. Radomil Bábek to vysvětluje: „Politici si možná myslí, že třeba pokles obratu o dvacet procent není pro malého podnikatele problém, ale pro živnostníka či malou firmu s minimální ziskovostí i taková ztráta může být fatální. Nebo ať řeknou politici, že má živnostník platit o 20 % méně na nájmu, že má zaměstnancům o 20 % snížit platy, že bude platit o dvacet procent nižší odvody a zálohy státu, poplatky, pojištění. Ať stát zkusí snížit platy státních zaměstnanců o dvacet procent, a hned uvidí, jestli to je, nebo není podstatná položka!“

Podnikatelské odbory vyzývají vládu, aby v důsledku jí zaváděných restrikcí okamžitě zavedla i kompenzační nástroje pro všechny zasažené a vládními opatřeními poškozené malé podnikatele a živnostníky.

Podnikatelské odbory od počátku prosazují stejný a rovný přístup pro všechny občany, bez ohledu na to, zda jde o zaměstnance státu, soukromého sektoru či podnikatele. Vyzýváme vládu, aby to vzala na vědomí, a aby přestala malé podnikatele a živnostníky diskriminovat.

Podnikatelské odbory – Unie podnikatelských a živnostenských spolků, z. s. – mají víc než 15.000 členů. Vznikly v únoru 2017 a jejich hlavním cílem je obrana živnostníků a drobných podnikatelů před nežádoucími a neoprávněným zásahy státu do podnikání.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

COVID-19

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Karel Výborný

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

koaliční potenciál

Otevřeně uznáváte, že ANO nemá téměř žádný koaliční potenciál. Čím to podle vás je? A jak to změnit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Napsal knihu o vlasovcích. Pak volal Novotnému. „Nepochopil jsem.“ A to byl konec

22:05 Napsal knihu o vlasovcích. Pak volal Novotnému. „Nepochopil jsem.“ A to byl konec

Vlastenec, nebo vlastizrádce? Kým byl sovětský generál Andrej Vlasov, pod jehož velením vznikla Rusk…