Plzeňský kraj se chce soudit se státem o pokutu za nemocnici

11.04.2016 11:38

Plzeňský kraj je připravený soudit se s ministerstvem financí (MF) kvůli pokutě, kterou mu ministerstvo vyměřilo za stavbu nemocnice v Klatovech. Kraj postavil nemocnici za 1,4 miliardy korun, z toho 446 milionů byla dotace EU. Ministerstvo předloni kraji vyměřilo za chyby při výběru stavitele a za překročení víceprací odvod, který s úroky dosáhl 783 milionů korun. Kraj s tím nesouhlasil. Po jeho odvolání MF snížilo odvod a penále na 97,8 milionu.

Plzeňský kraj se chce soudit se státem o pokutu za nemocnici
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

I to je ale pro kraj příliš vysoká částka a připravuje podklady pro podání žaloby k správnímu soudu, řekl dnes zastupitelům hejtman Václav Šlajs (ČSSD). Vyjádření ministerstva ČTK zjišťuje.

Téměř osm let po výběrovém řízení nemocnice stojí a podle hejtmana poskytuje nadstandardní služby. Kraj v srpnu 2014 dostal od MF platební výměr na 391 milionů korun, což spolu s penále z prodlení bylo 783 milionů. „A my řešíme korekci. I to svědčí o impotenci státních orgánů. A to ještě tato korekce má být úročena v hodnotě lichvářského úroku 36,5 procenta ročně. Všichni přitom víme, jaká je inflace,“ řekl Šlajs.

Proti výměru se kraj odvolal a požádal o prominutí a pozdržení platby. Nyní 31. března dostalo hejtmanství rozhodnutí MF, které snížilo původně vyměřenou částku o tři čtvrtiny na 97,8 milionu. Ministerstvo podle Šlajse akceptovalo některé významné argumenty kraje a vysvětlení o problematickém vyčíslení víceprací, jiné námitky ale neuznalo. Hejtmanství proto podle něj rozhodnutí MF detailně analyzuje, připravuje podklady a chystá se na podání žaloby.

Nový monoblok Klatovské nemocnice, druhé největší nemocnice v kraji, se otevřel v roce 2012. Stavba nahradila zastaralé nevyhovující pavilony. Výběrové řízení bylo jedním ze sporů mezi ODS a ČSSD. Vedení kraje z ODS v listopadu 2008 narychlo za jeden den provedlo výběrové řízení. Bylo to měsíc po krajských volbách, které vyhrála ČSSD, a tři dny před volbou nového vedení kraje v čele s ČSSD. ODS tehdy argumentovala tím, že pokud by výběr neuskutečnila, celá stavba by se zdržela. Dnes Šlajs řekl, že to bylo zřejmě správné rozhodnutí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Žádné pnutí necítím, divil se u Moravce Michálek. Ať mu to Pekarová přijde říct osobně

14:53 Žádné pnutí necítím, divil se u Moravce Michálek. Ať mu to Pekarová přijde říct osobně

Ve druhé hodině Otázek Václava Moravce se sešli bývalý ministr spravedlnosti za hnutí ANO Robert Pel…