Plzeňský kraj se chce soudit se státem o pokutu za nemocnici

11.04.2016 11:38

Plzeňský kraj je připravený soudit se s ministerstvem financí (MF) kvůli pokutě, kterou mu ministerstvo vyměřilo za stavbu nemocnice v Klatovech. Kraj postavil nemocnici za 1,4 miliardy korun, z toho 446 milionů byla dotace EU. Ministerstvo předloni kraji vyměřilo za chyby při výběru stavitele a za překročení víceprací odvod, který s úroky dosáhl 783 milionů korun. Kraj s tím nesouhlasil. Po jeho odvolání MF snížilo odvod a penále na 97,8 milionu.

Plzeňský kraj se chce soudit se státem o pokutu za nemocnici
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

I to je ale pro kraj příliš vysoká částka a připravuje podklady pro podání žaloby k správnímu soudu, řekl dnes zastupitelům hejtman Václav Šlajs (ČSSD). Vyjádření ministerstva ČTK zjišťuje.

Téměř osm let po výběrovém řízení nemocnice stojí a podle hejtmana poskytuje nadstandardní služby. Kraj v srpnu 2014 dostal od MF platební výměr na 391 milionů korun, což spolu s penále z prodlení bylo 783 milionů. „A my řešíme korekci. I to svědčí o impotenci státních orgánů. A to ještě tato korekce má být úročena v hodnotě lichvářského úroku 36,5 procenta ročně. Všichni přitom víme, jaká je inflace,“ řekl Šlajs.

Proti výměru se kraj odvolal a požádal o prominutí a pozdržení platby. Nyní 31. března dostalo hejtmanství rozhodnutí MF, které snížilo původně vyměřenou částku o tři čtvrtiny na 97,8 milionu. Ministerstvo podle Šlajse akceptovalo některé významné argumenty kraje a vysvětlení o problematickém vyčíslení víceprací, jiné námitky ale neuznalo. Hejtmanství proto podle něj rozhodnutí MF detailně analyzuje, připravuje podklady a chystá se na podání žaloby.

Nový monoblok Klatovské nemocnice, druhé největší nemocnice v kraji, se otevřel v roce 2012. Stavba nahradila zastaralé nevyhovující pavilony. Výběrové řízení bylo jedním ze sporů mezi ODS a ČSSD. Vedení kraje z ODS v listopadu 2008 narychlo za jeden den provedlo výběrové řízení. Bylo to měsíc po krajských volbách, které vyhrála ČSSD, a tři dny před volbou nového vedení kraje v čele s ČSSD. ODS tehdy argumentovala tím, že pokud by výběr neuskutečnila, celá stavba by se zdržela. Dnes Šlajs řekl, že to bylo zřejmě správné rozhodnutí.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

Huawei

Co máte proti této značce? Jestli je to jen tím, odkud pochází, nemyslíte, že i nadměrná propagace všeho amerického, jak často vidíme není dobrá? Přijde mi, jak kdybychom zapomínali na svou suverenitu. Jedni podporují Rusko, Čínu, druzí zas USA, Západ a na národní identitu se zapomíná, nemyslíte...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pane prezidente, jak je to s tou „upřímností“? Senátorka Hamplová popsala, co zažívá na vlastní kůži

4:45 Pane prezidente, jak je to s tou „upřímností“? Senátorka Hamplová popsala, co zažívá na vlastní kůži

„Tedy upřímnost ano, ale jen souhlasná? To je trochu v rozporu s dalším příslibem, že Petr Pavel chc…