Po 22 letech se začal soud zabývat zbitím disidenta příslušníky StB

05.01.2012 19:10

Až po 22 letech se soud začal zabývat údajným únosem a zbitím disidenta Petra Placáka. Zbít ho měli tři příslušníci StB. Podle jeho slov ho unesli, když v červnu 1989 protestoval proti kácení stromů v pražské Stromovce.

Po 22 letech se začal soud zabývat zbitím disidenta příslušníky StB
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.
reklama

V červnu 1989 údajně unesli a zbili tři příslušníci StB disidenta Petra Placáka. Až nyní po 22 letech se tím začal zabývat Obvodní soud pro Prahu 7. Placák je spoluzakladatelem hnutí České děti a protestoval tehdy v pražské Stromovce proti kácení stromů.

"Tři z nich mě pak začali mlátit. Dostal jsem několik ran pěstí do břicha, a když jsem upadl, přidali mi ještě pár kopanců do hlavy," uvedl pro server iHNed.cz Placák.

Tyto jeho tvrzení však obžalovaní odmítají. Podle nich si to všechno Placák vymyslel. Obžalováni byli Antonín Prchal a Ladislav Irovský, kteří údajně Placáka bili, a Petr Vrbický, který jim dělal řidiče. Poslední z útočníků, René Springer, už zemřel.

"V té době jsem byl v zahraničí," hájí se například Prchal. Jeho tvrzení podporuje i manželka, podle které byli oba v Sovětském svazu. Prchal nyní vlastní menší bezpečnostní agenturu.

"O tom, že StB takovéto praktiky používala, se už tehdy řadu let vědělo. V disidentských kruzích jsme jmenovitě znali Irovského i Prchala. Patřili k takzvanému bicímu komandu," podpořila ale u soudu tvrzení Placáka novinářka Petruška Šustrová.

Policie se případem začala zabývat v roce 2007 na základě Placákova již třetího trestního oznámení v řadě. První oznámení na příslušníky StB podal Placák bezprostředně po napadení, druhé pak krátce po revoluci. Obě však vyzněla podle Placáka do ztracena.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pan

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Jak plynování Židů.“ Scéna ve škole kvůli rouškám. Utnula to policie

14:50 „Jak plynování Židů.“ Scéna ve škole kvůli rouškám. Utnula to policie

Návrat školáků zaktivizoval Janu Peterkovou, která si šla vyzkoušet svůj vyargumentovaný postup prot…