Po Svobodovi nám zůstal nefunkční krizový odbor, tvrdí zastupitel Vávra

9. 6. 2013 9:38

V Praze pomalu klesá hladina Vltavy. Zábrany jsou ale stále na místě kvůli hrozícím silným bouřkám. Hlavní město bylo na rozdíl od situace před 11 lety na povodně připraveno. Šéf zastupitelů Jiří Vávra (TOP 09) ale v rozhovoru pro server Týden.cz prohlásil, že krizový výbor čeká zásadní reorganizace, protože za primátora Bohuslava Svobody nefungoval, jak měl.

Po Svobodovi nám zůstal nefunkční krizový odbor, tvrdí zastupitel Vávra
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Vávra
reklama

Dopravní podnik hodlá v průběhu neděle zprovoznit celé metro. Vávra tvrdí, že město postupuje podle průtoku vody ve Vltavě. Kolem stanic prý zůstane protipovodňová ochrana.

Lahovice a Lahovičky by se měly přestěhovat a postavit jinde

„Už díky bohu řešíme spíš otevírání metra, tramvajových tratí, ulic, úklid nebo deratizaci než to, kolik vody přiteče a co to způsobí. Doufejme, že z očekávaných srážek další velká vlna nebude,“ přál by si Vávra.

V rozhovoru pro Týden.cz se Vávra zamyslel nad tím, zda by nebylo dobré přestěhovat Lahovice a Lahovičky jinam. „Město nebude mít prostředky na to, aby je každých několik let efektivně uchránilo od velké vody. Navíc i z jejich hlediska musí být šílené periodicky opravovat zničené domy,“ tvrdí.

V tunelu Blanka řádila v minulém období docela jiná povodeň průšvihů

Dolní část pražské zoo by se měla změnit tak, aby tam byly pouze snadno evakuovatelné expozice, jejichž zaplavení nebude znamenat dramatickou finanční škodu.

Tunel Blanka velkou vodu přežil v pořádku. „Tam je horší jiná povodeň průšvihů z minulého období,“ dodal Vávra se smíchem.

Do dveří krizového odboru jsme vstoupili v den povodní. Byl nefunkční

Exprimátor Bohuslav Svoboda a starostové některých městských části tvrdí, že v řízení protipovodňových opatření je zmatek. Podle Vávry byl odbor bezpečnosti a krizového řízení téměř tři roky v rukou Svobody, ale ten se jeho správou údajně nezabýval.

„My jsme do jeho dveří vstoupili až v den povodní. Zjistili jsme, že fungují jen někteří lidé, odbor navíc neměl z nepochopitelných důvodů svého šéfa. Software, který měl posílat SMS starostům a dalším lidem, nebyl aktualizovaný a záhy zkolaboval, mapový server rovněž,“ popsal Vávra problémy.

Po předchozím vedení prý zbylo zařízení za stovky milionů, které je nyní k ničemu. Koupil se proto nový software na automatické posílání SMS a aktualizoval se seznam starostů. „Mohlo to být dávno před povodněmi, jen se o to nikdo nestaral. Absolutně nechápu, jak mohlo v loňském roce proběhnout cvičení, a žádný z těchto katastrofálních nedostatků nebyl zjištěn,“ podivil se šéf zastupitelů TOP 09.

Odbor krizového řízení je tedy potřeba reorganizovat.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vfe
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Včera jsem byl v restauraci. Vedle Piráti, další stůl okamurovci, socani, černoprd*lníci... A v rohu sám Babiš. Štěpánek zveřejnil ohromující FOTO

12:35 Včera jsem byl v restauraci. Vedle Piráti, další stůl okamurovci, socani, černoprd*lníci... A v rohu sám Babiš. Štěpánek zveřejnil ohromující FOTO

Hudebník a člen Trikolóry Petr Štěpánek se pracovně vypravil do prostor Poslanecké sněmovny, aby s h…