Po Vladimíru Špidlovi vypadl ze skříně kostlivec. Rok 2003. Bude to stát miliony

14.04.2021 22:58

Až 14 milionů korun jako náhradu ušlé mzdy a dalších zhruba 2,4 milionu za náklady spojené se soudním řízením bude muset svým šesti bývalým členům, odvolaným roku 2003 tehdejším premiérem Vladimírem Špidlou, vyplatit Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV). Šestici radních tehdy Špidla odvolal v souvislosti s arbitráží mezi Českem a Central European Media Enterprises (CME). Podle pravomocného rozhodnutí soudu tak však učinil nezákonně.

Po Vladimíru Špidlovi vypadl ze skříně kostlivec. Rok 2003. Bude to stát miliony
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vladimír Špidla
reklama

Anketa

Jste spokojeni s tím, jak ČT nakládá s vašimi koncesionářskými poplatky?

3%
97%
hlasovalo: 21833 lidí
Odškodnění dostanou někdejší radní Zdeněk Duspiva, Pavel Foltán, Petr Žantovský, Josef Musil, Jiří Novotný a Petr Štěpánek. Ve své žalobě doplacení mzdy až do konce svého celého šestiletého funkčního období požadovali z důvodu, že v období, po které muži nemohli vykonávat svou činnost, to představovalo překážku v práci. Nakonec obdrželi každý náhradu po dvou milionech korun. Největší z nich dostal Duspiva, a to až ve výši 2,88 milionu korun.

Někdejší členové Rady pro rozhlasové a televizní vysílání byli odvoláni Špidlou z důvodu, že podle něj rada opakovaně neplnila své povinnosti. Rada byla v té době obviňována, že kvůli ní Česká republika prohrála stockholmskou arbitráž s CME, po níž stát musel zaplatit přes deset miliard korun za znehodnocenou investici do televize Nova.

Sněmovní vyšetřovací komise však dospěla k závěru, že v arbitráži s firmou CME sice stát chyboval, avšak v rámci investice do Novy nikdo vinu nenese. Členové odvolané rady se tedy s poukazem na verdikt hájili tím, že za věc nejsou zodpovědní.

RRTV u sporu neuspěla s žádostí o zrušení verdiktu, ani s námitkou, že je věc promlčena, jelikož podle ní měli radní nároky uplatnit hned po svém odvolání z rady v roce 2003 a promlčecí lhůta trvá tři roky.

Bývalí radní sice žalobu podali až v roce 2008, avšak o zrušení nezákonného odvolání soudem se dozvěděli teprve rok předtím. Městský soud tedy potvrdil, že se dříve peněz domáhat nemohli.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Odtajněné dokumenty! Milan Syruček přináší plnou pravdu ke katastrofě v Černobylu. Hned první zpráva ohromí

21:35 Odtajněné dokumenty! Milan Syruček přináší plnou pravdu ke katastrofě v Černobylu. Hned první zpráva ohromí

Jak to bylo v Černobylu a jaké to má důsledky až dodneška? To pro ParlamentníListy.cz aktuálně připr…