Po smrti Havla jsme na prahu diktatury, napsal odpůrce "havloletiště"

13.01.2012 12:51

Petr Kellner založil petici proti přejmenování ruzyňského letiště na Letiště Václava Havla. Zda jde o shodu jmen s miliardářem Kellnerem nebo je to autorův pseudonym, se neví. K petici ale teď Kellner dodává bilanci nad Havlovým životem i smrtí. A nad délkou cesty, kterou Česko od socialismu urazilo.

Po smrti Havla jsme na prahu diktatury, napsal odpůrce "havloletiště"
Foto: letistevaclavahavla.cz
Popisek: Letiště Václava Havla (fotomontáž)

"Kruh se uzavřel, s úmrtím Václava Havla odešly i jeho ideály, s kterými více než před dvaceti lety vstupoval do politiky a které se mu v podstatě nepodařily uskutečnit," píše Kellner v článku "Na prahu autoritativního režimu" na serveru Britské listy. "Na prahu devadesátých let jsme byli na začátku budování demokratické společnosti pro slušné a pracovité občany. Dnes je zde systém, který více připomíná kombinaci plutonomie a kleptokracie."

Plutonomii Kellner vysvětluje jako systém, kde hospodářský růst závisí na dobré vůli malé skupinky nejbohatších. A kleptokracie je podle něj forma autokratické vlády zlodějů, přičemž cílem této vlády je nakrást si co největší bohatství. Chybí ideály. A osobnosti s ideály.

"Bohužel od dávných věků stará skutečnost - lidé, kteří se dostali k moci a penězům, si automaticky myslí, že jsou také vlastníky pravdy. Vidíme to zase znovu v posledních dnech, jak prostřednictvím veřejných sdělovacích prostředků manipulují veřejným míněním a dokonce i emocemi lidí a to tak , aby znovu prosadili to, co se jim hodí do jejích mocenských a politických vizí. Společnost, která je postavená jenom na osobních ambicích a egoismu, je špatná společnost. Kruh se uzavřel, jsme znovu na začátku."

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: par

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

860 tisíc Ukrajinců v EU. Někteří je chtějí vrátit

18:04 860 tisíc Ukrajinců v EU. Někteří je chtějí vrátit

Česko stojí před otázkou, zdali následovat některé evropské země a vyslyšet volání Kyjeva o pomoc s …