Počet Britů v Česku s blížícím se Brexitem roste. Žije jich tu přes sedm tisíc. Jejich odchod ze dne na den by postihl některé firmy

15.01.2019 21:16 | Zprávy

V Česku žije na 7 100 Britů a Britek. Zhruba 30 procent z nich se v zemi usadilo natrvalo. Lidí z Británie každoročně přibývá. Od roku 2007 se jejich počet téměř zdvojnásobil. Vyplývá to ze statistik Ministerstva vnitra. Podle ministryně práce Jany Maláčové (ČSSD) v ČR teď pracují asi 4 000 britských občanů.

Počet Britů v Česku s blížícím se Brexitem roste. Žije jich tu přes sedm tisíc. Jejich odchod ze dne na den by postihl některé firmy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Brexit, ilustrační koláž

„Většinou jde o lidi vysoce kvalifikované, kteří působí na vedoucích postech. Skutečně nikdo nemá zájem na tom, aby museli ze dne na den skončit. Umím si představit, že by to spoustu firem nepěkně postihlo,“ uvedla Maláčová. Podle ní je možné na „katastrofické scénáře“ zapomenout i v případě tvrdého Brexitu. Vláda už schválila, že Britové můžou v Česku zůstat za stejných podmínek jako dosud i bez dohody, a to do konce příštího roku. Dál mohou pracovat a oni i jejich rodinní příslušníci mohou mít veřejné zdravotní pojištění. Nic se zatím nemá měnit ani pro 40 000 Čechů a Češek, kteří žijí v Británii, podotkla Maláčová.

Euroobčanům stačí k pobytu v Česku občanský průkaz či pas. Pokud chtějí zůstat déle než 30 dní, mají zajít na cizineckou policii a splnit ohlašovací povinnost. Při delším pobytu si pak mohou požádat o přechodné či trvalé povolení. Záleží ale jen na nich, jestli to udělají.

Zatímco občané EU mají v Česku stejné postavení jako domácí, cizinci ze zemí mimo společenství potřebují různá povolení. Nemohou se volně ucházet o práci. Veřejné zdravotní pojištění mohou mít jen za určitých podmínek, jinak se musejí pojistit u komerčních pojišťoven. Ty pak hradí pouze vybranou péči. Také sociální pomoc a podporu dostanou lidé z takzvaných třetích zemí pouze za určitých okolností.

Úřady evidovaly v Česku na konci loňského roku 7 093 lidí z Británie – 5 467 mužů a 1 626 žen. Trvale v ČR žilo 1 844 Britů a 347 Britek. Víc než polovina všech britských občanů v ČR byla v Praze.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: nab

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Co říkáte na to, jak dopadla ODS ve volbách?

Podle mě je škoda hlavně to, že politici, jako třeba vy, co mají mnohdy dobré názory a nebojí se je říct, i když se třeba neshodují s většinou neuspěli. Myslíte, že ODS doplatila na to, že jste zas kandidovali jako SPOLU? Jste pro ukončení spolupráce? A co budete nyní dělat? Zůstanete aktivním polit...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivan Hoffman: K účtu potřebujete hostinského. A na Ukrajině je jím Putin

8:14 Ivan Hoffman: K účtu potřebujete hostinského. A na Ukrajině je jím Putin

POHLED IVANA HOFFMANA Pokud chcete platit, neobejdete se při vystavování účtu bez hostinského. A v p…