Počet úmrtí výrazně stoupá. A Blatný trvá na tom, že za to může koronavirus

01.12.2020 21:13

Počet úmrtí bude letos kvůli covidu rekordní a stále strmě stoupá, potvrzují to nová ověřená data o počtu úmrtí do poloviny října 2020, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Rozdíl oproti průměru činí již více než čtyři tisíce úmrtí a stoupl především u seniorů nad 65 let, uvádí Aktuálně.cz.

Počet úmrtí výrazně stoupá. A Blatný trvá na tom, že za to může koronavirus
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Počet mrtvých za jednotlivé týdny oproti průměru začal skokově narůstat během října. Český statistický úřad zveřejnil data úmrtnosti do 25. října, letošní čísla ale už nyní převyšují desetiletý průměr za stejnou dobu. V letech 2011–2019 zemřelo za toto období v průměru 91 673 lidí, letos číslo činí 96 049 zemřelých, tedy o více než čtyři tisíce mrtvých.

Rozdíl je přitom nejvíce znatelný v posledních zaznamenaných měsících, tedy především září a říjnu 2020. Statistiky za toto období výrazně převyšují předchozí čísla především ve skupině seniorů nad 65 let, nejvíce pak od počátku října, kdy začala křivka úmrtnosti strmě stoupat.

„Důvodem, proč se týdenní čísla zemřelých tak zvedají, bude kombinace koronaviru a dalších faktorů. To, že se zdravotnický systém zaměřuje na koronavirus, brání v přístupu ke zdravotní péči dalších lidí. Většina úmrtí navíc ale bude opravdu pravděpodobně způsobena přímo koronavirem,“ uvedl pro Aktuálně.cz virolog Pavel Plevka. Souvislost vyšší úmrtnosti s pandemií koronaviru potvrdil také ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ničení Babiše a msta: Po drtivém videu se vyvalily peníze a zlo

20:24 Ničení Babiše a msta: Po drtivém videu se vyvalily peníze a zlo

Na videu, které koluje po internetu a popisuje praktiky novinářů proti Andreji Babišovi je zajímavé,…