Poche se bojí o vztah s USA a chce přijetí eura. A vyšla najevo zásadní info

04.09.2018 9:34

Hradem odmítaný kandidát ČSSD na ministra zahraničí, Miroslav Poche, se brání kritice premiéra Andreje Babiše (ANO), podle které vystupuje jako ministr už nyní, a tvrdí, že v případě svého nejmenování bude šéfovat nominantovi, který by ČSSD prošel. V týden staré nahrávce projevu z porady diplomatů, kterou včera Poche zveřejnil na svých webových stránkách, uvádí, že nepřipustí, aby se v menšinové vládě ANO a ČSSD stal ministrem někdo, kdo by byl v protikladu s jeho názory.

Poche se bojí o vztah s USA a chce přijetí eura. A vyšla najevo zásadní info
Foto: repro ČT, tan
Popisek: Miroslav Poche
reklama

V úvodu svého zhruba devítiminutového vystoupení před diplomaty Poche uvedl, že si nemyslí, že za jeho odmítnutím prezidentem Milošem Zemanem stojí jeho názory, a poděkoval za podporu od předsedy ČSSD Jana Hamáčka. „Chtěl bych vás ujistit všechny, že pokud by někdy, za poměrně dlouhou dobu, došlo k tomu, že bych už nebyl nominantem sociální demokracie na tento post, tak nepřipustím, aby byl ministrem zahraničí této vlády někdo, kdo by s mými názory byl v protikladu nebo rozporu,“ uvedl.

Anketa

Který z posledních premiérů byl nejlepší?

4%
4%
3%
89%
hlasovalo: 11128 lidí

Vystoupení Miroslava Pocheho najdete ZDE.

Babiš v neděli v televizi Prima uvedl, že se Poche ministrem nestane, protože působí v Černínském paláci negativně a nešťastně se vyjadřuje. „Ta jeho vyjádření, že i když tam bude nový ministr, tak že ho bude řídit, to není dobře,“ řekl Babiš s odkazem na poradu velvyslanců.

Na ní Poche řekl, že situace kolem něj neovlivnila fungování ministerstva ani zahraniční služby a „nedošlo ani k personálním otřesům“. Pozitivně přitom zmínil vznik nového analytického odboru, který by od září měl pomáhat definovat českou zahraniční politiku. Mezi prvními úkoly analytického centra jmenoval posouzení přínosů a rizik plánovaného přesunu zastupitelského úřadu v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma, přípravu dialogu s Ruskem a analýzu situace ve vztazích s Tureckem.

Anketa

Sympatizujete s demonstranty, kteří v německé Chemnitz protestovali proti migraci?

98%
2%
hlasovalo: 21150 lidí

Mezi osobními prioritami zmínil Poche budování společné obranné politiky EU. „Určitě, v tom se liším od pana premiéra, bych rád, aby tato vláda měla otevřenější postoj a debatu směrem k přijetí eura, je to náš závazek a já bych rád, aby tato vláda pokračovala ve velmi intenzivní veřejné debatě tak, aby jejím výsledkem bylo například to, že se zaváže Česká republika k přijetí eura tou příští vládou za tři roky, což je nejzazší termín,“ uvedl dále.

Poche chce euro a víc Bruselu

Na odlišný vztah Pocheho k euru upozornil i dnešní deník Právo. Podle vládního programu by přitom přijetí společné měny znamenalo vložit do Evropského stabilizačního mechanismu řádově desítky miliard korun s tím, že související podmíněné závazky by mohly následně dosáhnout stovek miliard korun. Vláda se tak, jak píše Právo, jen zavazuje aktivně účastnit diskuse o „prohlubování hospodářské a měnové unie v EU s důrazem na důsledné dodržování a vynucování rozpočtové odpovědnosti především na úrovni jednotlivých členských států eurozóny“. 

Česko by podle Pocheho mělo podporovat vstup zemí západního Balkánu do EU a snažit se oživit dialog se Spojenými státy. „My tam budeme muset najít nový model fungování, nebo nový náboj do těch vztahů. Ty poslední roky se ukazuje, že nemáme vůbec téma, které bychom mohli Spojeným státům nabídnout, mělo by to pravděpodobně být téma bezpečnostní, ale budeme ho muset vydefinovat velmi rychle, protože jinak začneme v tom vztahu, který už je oslaben, ještě slábnout,“ sdělil.

Za přínosné označil rozvíjení dosavadní komunikace s Čínou.

Kritiku od premiéra v neděli Poche označil za součást nátlaku na svou osobu. Babišovi se podle něj také nelíbí to, že brání tomu, aby hnutí ANO protlačovalo své bývalé politiky do diplomatických pozic.

Hamáček v pátek po zasedání širšího vedení ČSSD oznámil, že chce spor o nominaci Pocheho řešit až po komunálních a senátních volbách, které budou 5. a 6. října. Téma by podle něj mohlo poškodit kampaň ČSSD. Řešení by podle Hamáčka mělo být jasné ve druhé polovině října.

Podělal si to u Babiše?

Jak pak k projevu uvedl server Neovlivní.cz, Miroslav Poche si pod sebou podřezal větev právě projevem před velvyslanci. „Poche vystupoval,  jako kdyby už měl ministerstvo jisté. Říkal věci jako: Garantuji vám, že tady bude ministr, který si bude myslet to, co já. A podobně,“ sdělil serveru Neovlivní.cz jeden ze zdrojů, který byl obeznámen s reakcí diplomatů na vystoupení. Babiš sice již na setkání nebyl, ale ona slova se k němu donesla. A právě to prý znamenalo konec jeho podpory. 

Závěrem pak server uvádí, že Poche také přemýšlí nad tím, že by na post šéfa diplomacie protlačil svého asistenta z Evropského parlamentu Tomáše Petříčka. „Když bude ministrem Petříček, uchová si Poche svůj vliv mnohem lépe, než kdyby se ministrem stal třeba takový Jakub Landovský,“ uvedl serveru Neovlivní.cz zdroj blízký vedení ČSSD.

Původní text ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Devastující tornádo na jižní Moravě: Zbořilo půl obce, pohazovalo auty. Mrtví a mnoho zraněných. Lidé pod závaly

22:10 VIDEO Devastující tornádo na jižní Moravě: Zbořilo půl obce, pohazovalo auty. Mrtví a mnoho zraněných. Lidé pod závaly

Na jihu Moravy se podle meteorologů s největší pravděpodobností objevilo tornádo. Lidé tornádo zachy…