Pochvala od Fialy. Lidé skutečně šetří, dokazují čísla

02.01.2023 17:56 | Ze sítí

Spotřeba plynu v prosinci klesla. Je tak viditelné, že Češi v energetických úsporách opravdu pokračují a jsou důslední, za což jim děkoval ve svém novoročním projevu i premiér Petr Fiala (ODS).

Pochvala od Fialy. Lidé skutečně šetří, dokazují čísla
Foto: Hans Štembera
Popisek: Plynový sporák, ilustrační foto

Podle dat společnosti Amper Meteo byla spotřeba plynu v prosinci meziročně nižší o více než 15 procent (konkrétně 15,2 procenta). Píše to server Novinky.cz, jenž uvádí i skutečnost, že v případě elektřiny byla úspora podstatně nižší, v meziročním srovnání však stále šlo o nižší objem spotřeby. 

Jak uvedl analytik Amper Meteo Kamil Rajdl, i po očištění o vliv počasí a paroplynové elektrárny Počerady je viditelné velmi podobné číslo skutečné míry úspor, a to 15,9 procenta. Podle Rajdla je tedy patrné, že výrazné snížení spotřeby plynu nadále pokračuje.

Tendence k úsporám je podle něj i ve spotřebě elektřiny, ale nejsou tak výrazné jako u plynu. 

Zodpovědnost při šetření s elektřinou a plynem vyzdvihl ve svém novoročním projevu premiér Petr Fiala (ODS). „Chtěl bych vám za to, za váš odpovědný, lidský a morální přístup, z celého srdce poděkovat. Právě takové věci dělají z České republiky dobrou, sebevědomou a respektovanou zemi,“ řekl mimo jiné i k otázce pomoci válečným uprchlíkům.

„Vím, že je teplo. A opravdu vůbec nechci zásluhy za tento pozitivní vývoj připisovat sobě, ale chci poukázat na jednu věc – zásoby plynu jsou dnes skoro o 1,2 miliardy vyšší než byly loni. Neboli v loňském roce byly tuzemské zásobníky naplněny na 50 procent, letos jsou na 85,“ poznamenal také ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).

„Hlavní podíl na tom má každý z nás a ochota domácností a firem snižovat spotřebu plynu. Díky za to,“ dodal Síkela na Twitteru.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

Jaroslav Foldyna byl položen dotaz

školní docházka

K čemu by pomohlo, kdyby byla povinná školní docházka do 18? Tak by šli dotyční na sociálku o 3 roky později a mezitím by jen zabírali místa těm, co chtějí studovat. Teď se víc než kd jindy totiž ukazuje, že kapacity škol jsou nedostačující.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bruselská armáda kazatelů s karabáči. A jako odpověď přišel emotikon hovínka, tleská Žantovský

7:33 Bruselská armáda kazatelů s karabáči. A jako odpověď přišel emotikon hovínka, tleská Žantovský

TÝDEN V MÉDIÍCH Nezvykle ve snůšku absurdit se tentokrát přeměnil přehled mediálních zajímavostí upl…