Počínaje zvolením nové hlavy státu bude mít Česká republika dva prezidenty

26. 1. 2013 9:49

Bez ohledu na to, kdo se stane novou hlavou státu, bude mít Česká republika hned dva prezidenty. Během šestitýdenního dvojvládí si ale nově zvolený prezident příliš neodpočine. Čeká ho kromě jiných povinností sestavování nového prezidentského týmu, focení oficiálního portrétu a vyřízení diplomatického pasu.

Počínaje zvolením nové hlavy státu bude mít Česká republika dva prezidenty
Foto: hns
Popisek: Miloš zeman a Karel Schwarzenberg
reklama

Unikátní situace, kdy bude mít Česká republika až do března, kdy nová hlava státu složí slib na schůzi obou komor Parlamentu, dva prezidenty, je vedlejším produktem zavedení přímé volby.

"Nově zvolený prezident bude 11. prezidentem v historii Československa a České republiky. A když se podíváte na jeho předchůdce, tak buď ve funkci zemřeli, nebo abdikovali," řekl Českému rozhlasu bývalý šéf protokolu prezidenta Václava Havla a Václava Klause Miroslav Sklenář.

Nová hlava státu by si podle Sklenáře měla co nejdříve sestavit svůj tým lidí, který bude řešit od prvního dne všechny potřebné záležitosti od změny poštovní známky, prvních zahraničních cest až po přípravu inaugurace.

Nově zvolený prezident se také musí rozhodnout, ve které části Pražského hradu bude úřadovat. "Většina prezidentů sídlila v jiných prostorách. Už Beneš seděl jinde než Masaryk a takhle to pokračovalo celou dobu,“ říká Miroslav Sklenář.

"Prezident může velmi, velmi ovlivnit, co se bude na Hradě dít. Je to otázka, jak třeba Hrad pronajímat pro komerční účely," dodal.

A co pravomoci?

Přímá volba s sebou nepřinesla zásah do pravomocí prezidenta. Jeho neformální vliv není přitom zanedbatelný. "Vznikne logický rozpor mezi tím, jakou má u nás prezident neformální roli, a tím, že bude volen přímo lidem, a mezi jeho stále nevýraznými pravomocemi. Myslím, že má pravdu Petr Pithart, který byl odpůrce těchto ústavních změn, že to zákonitě povede k napětí a bude tlak na navyšování i zákonných pravomocí prezidenta," upozorňuje politolog Pavel Kopecký.

Mezi významné pravomoci prezidenta, které mu ukládá Ústava, patří jmenování členů Bankovní rady České národní banky nebo jmenování předsedy vlády.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: adr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mádlův nápad: „Rusové v Česku, natočte video. Jako muslimové“

8:10 Mádlův nápad: „Rusové v Česku, natočte video. Jako muslimové“

Herec Jiří Mádl se vyjádřil ke kauze Vrbětice. Zdůraznil, že v Česku žije spousta slušných Rusů, kte…