Pocity byly velmi silné. Zraněný voják na ČT promluvil k tragické situaci

08.07.2014 19:23 | Zprávy

Útvar speciálních operací vojenské policie SOG dnes již neexistuje. Bývalý člen útvaru Miroslav Lidinský však v den tragického úmrtí čtyř českých vojáků promluvil v úterním Interview ČT24. Útvar SOG se totiž také účastnil zahraničních misí v Afghánistánu. Jak těžké je vypořádat se s takovou situací?

Pocity byly velmi silné. Zraněný voják na ČT promluvil k tragické situaci
Foto: www.nato.int
Popisek: Vojáci NATO

„Pocity byly velmi silné a je to bez pochyby tragická událost," poznamenal hned v úvodu vysílání Lidinský. Sám byl v roce 2007 terčem útoku Talibanu, přišel při něm o nohu. Ztráta přátel padlých v bojové operaci je podle Lidinského velmi silný podnět, který může vést k jednání přesahující určité meze. Takovou situaci je třeba řešit velmi citlivě. „Součástí každého uskupení je armádní psycholog, který má za úkol podpořit celý ten tým tak, aby fungoval dál,“ pokračoval host.  

Nečinnost je vůbec to nejhorší

„Strach, to je věc, která je všudypřítomná, a z hlediska psychologie, ten kdo nemá strach, je nebezpečný i sám sobě,“ uvedl Lidinský. Vojáci jsou ale vedeni k tomu, aby strach snižovali na minimum, a to především skrze intenzivní výcvik. Proti tomuto způsobu boje teroristů se ale brání velmi těžko. Skutečná obrana prý prakticky neexistuje. Pokud budou posíleny místní vojenské a policejní jednotky, které převezmou iniciativu, bude možné Taliban velmi oslabit.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Dobrý den.

Čeho se bojíte víc? STAČILA nebo SPOLU?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Strach je zabijákem svobody. Petr Hampl o pasti na občany

22:10 Strach je zabijákem svobody. Petr Hampl o pasti na občany

Sociolog Petr Hampl, známý svým kritickým pohledem na globalizaci, hovořil o významu národní hrdosti…