Podejme si ruce ke smíru, vyzval kněz na mši za mrtvé z Budínky

15.09.2012 13:15

Mší v kostele sv. Jakuba dnes v Jihlavě začal pohřeb ostatků 12 německých obyvatel, které byly předloni vyzvednuty z masového hrobu u Dobronína. Obřad vedl v němčině duchovní Dieter Lang, který přicestoval z Německa. Kostel zaplnilo asi 200 lidí, přijeli i němečtí příbuzní mrtvých.

Podejme si ruce ke smíru, vyzval kněz na mši za mrtvé z Budínky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vchod do kostela, ilustrační foto.
reklama

Do společného hrobu na ústředním hřbitově budou ostatky lidí údajně ubitých na konci druhé světové války revolučními gardami uloženy před polednem. Soukromý pietní akt zatím nebyl rušen.

Podejme si ruce ke smíření "nad otevřeným hrobem Budínky", vyzval v promluvě kněz, jehož rodina pochází ze Stonařova na Jihlavsku. Během mše pozůstalí zapalovali před oltářem svíce za své příbuzné, kteří zemřeli koncem války v okolí Dobronína. Čteno bylo 17 jmen. Byli to sedláci, řemeslníci, policista i starosta.

V rakvi před oltářem byly uloženy kosterní pozůstatky 12 lidí, které se kriminalistům podařilo identifikovat podle vzorků DNA. Ty budou také dnes uloženy do společného hrobu. Na stejném hřbitově budou o něco později pohřbeny také pozůstatky 13. těla, které převzal Dobronín. Podle pondělního rozhodnutí zastupitelstva si obec na jihlavském hřbitově pronajme samostatný hrob. Měl by být blízko hrobu pronajatého německou stranou. Ostatky jsou zatím v pohřebním ústavu, termín jejich uložení na hřbitov ještě nebyl stanoven.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: joh
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Komentátor brání odstaveného Suchoně na Nově: Kdyby se tak kriticky přistupovalo k moderátorům ČT, redakce by zely prázdnotou. Moravec, Tvarůžková, Witowská...

16:11 Komentátor brání odstaveného Suchoně na Nově: Kdyby se tak kriticky přistupovalo k moderátorům ČT, redakce by zely prázdnotou. Moravec, Tvarůžková, Witowská...

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA Opatření proti covidu evidentně nemají logiku, říká komentátor Tomá…