Podívejte se, jak ministr za ČSSD lže. Raději vysvětlete to OKD! Okamura se rozzuřil v předvolební debatě, když na něho Chvojka vytáhl kauzu z minulosti

26. 9. 2017 23:20

Jaromír Soukup odstartoval další předvolební Duel – SPECIÁL. Vymezil se proti České televizi a rozpovídal se o Adolfu Hitlerovi. Brzy ale otevřel prostor pro rozproudění politické debaty na aktuální témata a začala padat ostrá slova. Servítky si nebral ani Tomio Okamura (SPD), ani Filip Humplík (ODS), ale ani lídr Pirátů Ivan Bartoš. Před kamerami padal jeden ostrý výrok za druhým.

Podívejte se, jak ministr za ČSSD lže. Raději vysvětlete to OKD! Okamura se rozzuřil v předvolební debatě, když na něho Chvojka vytáhl kauzu z minulosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volič u volební urny, ilustrační foto

Generální ředitel TV Barrandov Jaromír Soukup přivítal v Duelu – SPECIÁL politiky, s nimiž hovořil o tom, co chystají pro občany po volbách. Do studia dorazili Dan Ťok (ANO), Jan Chvojka (ČSSD), Kateřina Konečná (KSČM), Martin Plíšek (TOP 09), Filip Humplík (ODS), Vít Rakušan (STAN), Tomio Okamura (SPD) a Ivan Bartoš (Piráti).

V úvodu pořadu Soukup prohlásil, že politika občany baví. Jeho zase baví moderování. A baví ho prý i tvrzení České televize, že Soukupovy politické debaty nejsou ty nejsledovanější. „Mě na tom baví ještě hysterie konkurenční televize, která také vysílá předvolební debaty. Nejsledovanější debata ale není ta jejich, ale je to tato,“ zaznělo z úst ředitele TV Barrandov.

Anketa

Bude válka mezi USA a KLDR?

17%
83%
hlasovalo: 2258 lidí

„Také mě napadá, že někteří moderátoři by mohli za nejlepšího politika považovat Adolfa Hitlera, než napáchal, co napáchal. Vždyť se na to podívejte. Byl vegetarián, měl rád zvířátka a neměl ženu. Naproti tomu americký prezident Franklin Delano Roosevelt a britský premiér Winston Churchill, vášnivý kuřák,“ pokračoval Soukup. Až čas ukázal, který politik byl skutečně ten špatný.

Poté už Soukup přikročil k představování hostů. Velký potlesk se ozval, když padlo jméno předsedy Pirátů Ivana Bartoše a předsedy SPD Tomia Okamury. Po přivítání začala debata, kde se Soukup ptal, koho považují za největšího korupčníka. Někteří politici se vyhnuli tomu, aby kohokoli jmenovali, ale Vít Rakušan poukázal např. na Davida Ratha. Martin Plíšek vzpomněl na to, že sněmovna nedávno vydala k trestnímu stíhání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka (oba za hnutí ANO). Ministr dopravy Dan Ťok se šéfa hnutí ANO Babiše zastal. Nevnímá ho prý jako korupčníka.

Andrej Babiš

  • ANO 2011
  • Premiér v demisi
  • předseda vlády

Tomio Okamura konstatoval, že korupčník je každý, kdo odmítá hmotnou odpovědnost politiků. „Pro mě je symbolem korupce Miroslav Kalousek, je to např. Bohuslav Sobotka (ČSSD) je to např. Stanislav Gross,“ rozohňoval se Okamura. Jan Chvojka (ČSSD) se jal současnou vládu bránit. Tato vláda prý v boji s korupcí odvedla kus práce. V tu chvíli se ale Okamura znovu ozval a na ANO i na ČSSD zaútočil.

„Nejvyšší kontrolní úřad říká, že ministerstvo obrany pod vedením Martina Stropnického za ANO nebo na ministerstvu práce a sociálních věcí Michaely Marksové (ČSSD), kde jsou zakázky předražovány dokonce šestkrát. Naopak to tady bují předražování zakázek,“ rozčiloval se znovu předseda SPD.

Ve vysílání volal také po tom, aby Nejvyšší kontrolní úřad mohl kontrolovat i hospodaření České televize či neziskových organizací, a pokud odhalí nějaké pochybení, měl by mít právo udělat také nějakou citelnou sankci.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

O slovo se ale přihlásil i Vít Rakušan, který připomněl, že právě volební lídr Starostů a nezávislých Jan Farský prosazoval veřejný registr smluv. Trvalo mu to šest let, ale nakonec to dokázal, za což také Rakušan svému kolegovi poděkoval.

Humplík k tomu dodal, že věří v nezávislost většiny státních zástupců, policistů i soudců. A když už nějaké podezření padne na zavedené strany, snaží se očistit. „Stalo se to nám, stalo se to TOP 09, stalo se to ČSSD a nemám s tím problém. Ale ty nové strany to nedělají,“ rozčiloval se Humplík především na adresu Andreje Babiše. „Já se divím, že tady pan ministr nad sebou nemá drátky vedoucí od Andreje Babiše,“ rýpal Humplík. V obecné rovině prý věří, že většina státních zástupců, policistů i soudců je nezávislá, takže by bylo nejlepší nechat je pracovat a na politické rovině řešit další věci.

Bartoš se však lídrovi ODS vysmál. Pan Humplík tady mluvil o tom, že ty strany snad mají nějaké samočisticí mechanismy, ale to není pravda. Podívejte se, kdo za ty strany kandiduje,“ vypálil šéf Pirátů. Často zmiňovaný registr smluv byl podle jeho názoru „vykoštěn“, a to i za spolupráce hnutí ANO.

Svou troškou do mlýna ovšem přispěla i komunistka Kateřina Konečná, podle které se celá řada podivných kauz řeší příliš dlouho. Příkladem prý může být např. kauza OKD, která se v této zemi šetří už nějakých 15 let.

Ing. Kateřina Konečná

  • KSČM
  • Jsem poslankyne - díky Vám, pro Vás, s Vámi
  • europoslankyně

Plíšek podotkl, že korupční prostředí přiživuje i počínání vlády, která podepisuje různé zakázky na základě jednacího řízení bez uveřejnění. Ťok se opět okamžitě ohradil. „Trošku mám pocit, že TOP 09 má špatné preference, tak udělá tiskovku o tom, jak se zařizují jednací řízení bez uveřejnění.“

Okamura ve studiu volal po hmotné odpovědnosti politiků. Zato ovšem schytal ránu od Piráta Bartoše. Majitel firmy nese zodpovědnost za to, co se v té firmě děje, ale také je pojištěn tzv. pojistkou na blbost. Chtít po úředníkovi vlády, který bere 25 tisíc, aby ručil za rozhodnutí v hodnotě milionů korun, se Bartošovi jeví jako nesmysl.

Chvojka poukázal na kauzu tzv. tunelování Úsvitu, který před volbami 2013 založil Úsvit přímé demokracie. „Pan Okamura je zodpovědný za to, jak se vytuneloval Úsvit, o tom se hodně psalo,“ udeřil na Okamuru sociální demokrat. Tím ovšem Okamuru nadzvedl ze židle. „Tak ale pane ministře, mě prověřila policie, prověřila mi účty a policie to odložila. Podívejte se, jak ministr za ČSSD lže. Vy radši vysvětlete to OKD,“ rozzuřil se předseda SPD.

Investor odejde a kraj umírá

Soukup opustil téma korupce a přešel k zahraničním pobídkám. Hosté se shodli na tom, že není právě nejlepší cesta podporovat zakládání montoven.  Slovo dostala komunistka Konečná a spustila. „Ten průšvih je totiž v tom, že my nejenže namísto našich firem podporujeme velké zahraniční firmy, ale ještě jim dovolíme vyvést ty zisky někam na Bahamy,“ rozčilovala se dáma.

Pirát Bartoš si ještě přisadil. Když zahraniční investor dorazí do kraje, nenaláká do kraje nové lidi, ale stáhne si z jiných podniků pracovníky, kteří v kraji žijí, což vede k tomu, že nejedna firma končí. „Oni vycucnou schopné lidi z pracovního trhu, ale když se investiční pobídky vyčerpají, velké podniky odcházejí někam jinam a kraje umírají,“ rozohnil se Bartoš. Z publika se ozval oslavný halas.

Vít Rakušan dodal, že napříště bychom měli investovat především do českého školství. „Já jsem starosta Kolína a tam někdy kolem roku 2002 rozhodla vláda o tom, že za městem vznikne průmyslová zóna. A víte, co to přineslo městu? Přineslo mu to především miliardový dluh. Dnes nám zbývá ještě pět set milionů dluhu,“ zlobil se místopředseda STAN. Právě proto, abychom se vyhnuli podobným problémům, bude prý podstatně lepší investovat do školství.

Vy jste vykradli tenhle stát, rozkřikla se Konečná na ČSSD a ODS

Chvojka dal najevo, že by mu bylo celkem jedno, jestli dostane investiční pobídku zahraniční nebo česká firma. „Ale myslím, že by jednou z těch podmínek pro investiční pobídku mohla být výše platů. To znamená, že dostaneš pobídku, když budeš dávat takové a takové platy,“ pravil Chvojka. Jenže pak dostala slovo Konečná a pořádně se obula jak do ČSSD, tak do ODS.

„Vy jste vykradli tenhle stát,“ zaútočila na Chvojku. „Vykradli jste energetiku, vykradli jste úplně všechno, a to spolu s ODS. Udělali jste tady levné montovny. A teď nečekejte pomoc z Evropské unie. Vy musíte zvyšovat minimální mzdu, v návaznosti na to i další mzdy a v návaznosti na to důchody,“ rozzuřila se Konečná před kamerami.

Ivan Bartoš podotkl, že vláda se nijak zvlášť nestarala o školství a teď před koncem lije peníze od vysokých škol. „Čtyři pětiny lidí tady mají nižší příjem, než je minimální mzda v Německu,“ uvedl Bartoš. Ptal se koalice, proč s platy učitelů, ale i dalších profesí nedělala něco víc kontinuálně po celé volební období. „Já to považuji za alibismus ANO a ČSSD,“ postěžoval si Bartoš.

O slovo se přihlásil také politik ODS Humplík a vládu nešetřil. „Současná vláda přijala na třicet tisíc státních zaměstnanců. A nebyli to všichni policisté. Já se ptám, co udělala současná vláda pro podnikatele a pro živnostníky kromě toho, že o nich říká, že to jsou paraziti. A poslední věc, minimální mzda je naprostá chiméra,“ hřímal Humplík s tím, že chce minimální mzdu zrušit.

To však znovu rozčílilo komunistku Konečnou. „Tak vyjeďte z Prahy a běžte to říct těm lidem, kteří z té minimální mzdy žijí. Pošlou vás do háje,“ zuřila jediná dáma ve studiu. „Ale já samozřejmě z Prahy jezdím, ale trvám si na tom, že minimální mzda je chiméra, protože podnikatelé se tím stejně nebudou řídit,“ reagoval okamžitě Humplík.

Soukup změnil téma a obrátil pozornost politiků a političky k důchodům. Připomněl, že vláda plánuje od nového roku zvýšit důchody asi o 470 korun. Plíšek konstatoval, že by to v době ekonomického růstu mohlo být i víc. A v tu chvíli se neudržel sociální demokrat Chvojka. „Já si pamatuju, jak vaše pravicová vláda zvedla důchod mé babičce o 40 korun. To bylo až nedůstojné. To jste ty důchody radši neměli zvyšovat vůbec!“ rozpálil se Chvojka.

A Soukup nasměroval debatu k závěru.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Čapek vymyslel slovo robot, Václav Havel humanitární bombardování. Paní Albrightová, jak se vám spí? V Praze se připomínalo bombardování Jugoslávie

22:08 Karel Čapek vymyslel slovo robot, Václav Havel humanitární bombardování. Paní Albrightová, jak se vám spí? V Praze se připomínalo bombardování Jugoslávie

REPORTÁŽ Před srbským velvyslanectvím se připomínalo již devatenácté výročí událostí, které značně r…