Podívejte se, kolik důchodců je v exekuci. Není to veselé

29.07.2013 7:47

Alarmujícím způsobem roste v Česku počet důchodců, kteří nemají na splácení svých dluhů. Lidové noviny píší, že za první pololetí roku důchod exekutoři obstavili více než 68 tisícům Čechů. To je o tisíc víc než za celý loňský rok.

Podívejte se, kolik důchodců je v exekuci. Není to veselé
Foto: Hans Štembera
Popisek: Důchodkyně, ilustrační foto
reklama

Už nyní je podle inkasních firem každý třetí dlužník v důchodovém věku. Podle finančních poraden a vymáhacích agentur se očekává další nárůst předlužených důchodců. Nejčastěji jsou prý ve věku 60 – 63 let. To souvisí s rapidním poklesem příjmů po produktivním věku.

Důvody, proč dochází k neschopnosti splácet, jsou prý hlavně dva. LN uvádějí, že tím prvním je ten, že si lidé přenesou dluhy ze svého pracovního života, kdy z platu mohli splácet. Z důchodu to však již není možné. „Částka, která pak zbude po odečtení nákladů na potraviny, bydlení a léky, seniorům velmi často nestačí na splátky úvěrů,“ potvrzuje například šéf inkasní firmy Krzystof Rózycki.

Starší senioři se prý do dluhové pasti dostávají spíše ze snahy pomoci svým dětem a podle LN zde nezanedbatelnou roli hrají nepoctiví prodejci na předváděcích akcích, nebo prodejci energií a mobilních tarifů. Často si prý senioři berou úvěr kvůli dětem, aby jim přilepšili nebo za ně splatili jejich závazky. Někdy pak rozpočet důchodců nabourá pobyt v nemocnici nebo úmrtí partnera, se kterým se o náklady společně dělili. Potvrzují to dluhové poradny.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co se dělo v Senátu. Držte se: Ohlušující ticho z Hradu. Hamáček mi lhal... Němcová ohromila: Ovlivnění českých prezidentských voleb Ruskem

18:16 Co se dělo v Senátu. Držte se: Ohlušující ticho z Hradu. Hamáček mi lhal... Němcová ohromila: Ovlivnění českých prezidentských voleb Ruskem

Senát ve středu večer schválil usnesení, které velmi ostře reagovalo na kauzu Vrbětice. Předcházela …